1. Aktualności
  2. Świat

Mleczarstwo w Holandii: w 2013 roku zainwestowano ponad 700 mln euro

Źródło: Forum Mleczarskie, Joanna Górska, Holland Media Tour
Autor: Janusz Górski
© forum mleczarskie
© forum mleczarskie

Holandia jest jednym z największych producentów żywności, która to branża przynosi rocznie 9,2% PKB. Holendrzy są też drugim po USA, pod względem wielkości eksporterem produktów rolniczych na świecie. Sektor mleczarski w Holandii zajmuje około 10% holenderskiego eksportu. W Holandii działa około 19 250 farm hodujących bydło mleczne. Szacuje się, iż na terenie Holandii hodowane jest 1,47 mln krów ras mlecznych.
Według Dutch Dairy Association (NZO) w 2013 roku w mleczarstwo holenderskie zainwestowano ponad 700 milionów euro. Główne inwestycje koncentrowały się na modernizacji zakładów przerabiających mleko na produkty dla dzieci, sery oraz w centra innowacyjne. Holendrzy spodziewają się, iż nowe inwestycje stworzą dodatkowe 1000 nowych miejsc pracy. Obecnie sektorze mleczarskim pracuje 44 tys. osób. Całkowita wartość rynku farm oraz przemysłu mleczarskiego jest warta 4,3 bln euro.


Sukces wzrostu przemysłu holenderskiego jest uzyskiwany głównie dzięki intensywnemu eksportowi produktów mleczarskich, którego wzrost jest szacowany na poziomie 7% rocznie. W 2012 roku eksport holenderskiego sera, masła, mleka oraz mleka w proszku był szacowany na poziomie 5,9 mld euro.
Holandia – drugi co do wielkości eksporter żywności
Holandia postrzegana jest, jako tradycyjny zielony kraj z wiatrakami, serami i tulipanami w tle. Według statystyk jest to kraj o doskonałym klimacie biznesowym oraz przyjaznym miejscem do życia (6. miejsce w rankingu państw o najwyższej jakości życia). Holandia posiada jedną z najbardziej konkurencyjnych gospodarek świata (8. miejsce) i jest 6. największą gospodarką Unii Europejskiej o wartości wg Eurostat’14 – 602 558 mln euro – dla porównania Polska 389 695 mln euro). Średni dochód na osobę w 2013 roku wynosił 43 416 euro (USA 51 689, Niemcy 42 549 euro). Holandia zajmuje 3. miejsce po USA i Belgii, co do wysokiej produkcyjności na godzinę (67 euro/godzinę).
Materiał powstał podczas Media Tour w dniach 7-12 grudnia br. Forum Mleczarskie uczestniczyło w nim jako jedyne media z Polski na zaproszenie holenderskiego Ministerstwa Spraw Zagranicznych. Media Tour odbywał się w ramach rządowego projektu promującego holenderskie mleczarstwo za granicą pod nazwą: Dutch Dairy: Now and in the future. W wyjeździe uczestniczyło kilkunastu dziennikarzy branżowych z prasy i narodowych telewizji z 25 krajów (Europa, Ameryka Południowa, Azja, Afryka). Forum Mleczarskie było jednym polskim medium reprezentującym nasz kraj. Naszą wysłanniczką była Joanna Górska – specjalizująca się w rynkach zagranicznych oraz serach świata.
W trakcie MediaTour udało się obejrzeć 10 różnego typu farm produkujących mleko i przetwory z mleka krowiego, koziego i owczego. Obecnie w Holandii istnieje kilka typów gospodarstw rolnych, m.in. klasyczne farmy typu rancho, wysokowydajne gospodarstwa rolne z dużą ilością (300+ sztuk bydła), mniejsze farmy do ok. 80-150 sztuk bydła oraz gospodarstwa tradycyjne. W latach 50. całkowita liczba farm wynosiła 315 tys., ale do roku 2014 liczba farm drastycznie się zmniejszyła do 84 tys. Największe zmiany nastąpiły w ciągu ostatnich 10 lat, kiedy całkowita liczba farm zmniejsza się o 10% rocznie. Jest to głównie spowodowane gwałtownym spadkiem dochodu własnym farm oraz gwałtownym wzrostem cen za ziemię i zabudowania pod farmy. Średni koszt ziemi pod farmę wynosi obecnie około 35 tys. euro za hektar.