1. Aktualności
  2. Polska

SGS Polska: W mleczarstwie następuje poprawa higieny w zakładach przetwórczych

Źródło: Forum Mleczarskie Biznes
Autor: Janusz Górski

– Według danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego – PZH, liczba przypadków zatruć pokarmowych spowodowanych przez enterotoksyny gronkowcowe wytwarzane przez Staphylococcus aureus, w ciągu ostatnich 5 lat (2008-2012) utrzymuje się na zbliżonym poziomie, jednakże jest on 2-krotnie niższy niż w latach 2003-2007 – mówi w rozmowie z Forum Mleczarskie Biznes Iwona Kozieł, Kierownik Techniczny Laboratorium Mikrobiologicznego Laboratorium Badań Żywności i Produktów Konsumenckich w firmie SGS Polska.


– Dane te nie do końca pokrywają się ze statystykami publikowanymi przez EFSA, gdyż w całej Unii Europejskiej od roku 2004 obserwuje się znaczne wahania w liczbie zgłaszanych rokrocznie przypadków zatruć, których przyczyną są toksyny Staphylococcus aureus i S. spp. (po rekordowej liczbie zatruć zgłoszonych przez państwa członkowskie w latach 2006-2007, nastąpił znaczny ich spadek w roku 2008, po nim znów wyraźny wzrost trwający 2 lata, następnie blisko 3-krotny spadek w roku 2011 i w roku 2012 znów zanotowano wzrost zatruć) – wskazuje Iwona Kozieł.
– Utrzymujący się w ostatnim 5-leciu w Polsce niższy poziom zachorowalności z powodu toksyn gronkowcowych, pozwala wnioskować o poprawie higieny w zakładach przetwórstwa spożywczego, w tym zakładach mleczarskich. Prawdopodobnie wynika ona z szerszego zastosowania nowoczesnych rozwiązań technologicznych, np. automatycznych stacji mycia chemicznego (CIP), centralnych stacji mycia pianowego, promienników UVC, a także skutecznych środków myjąco-dezynfekujących i dezynfekujących, ze stosowania przez pracowników odzieży ochronnej, czepków, rękawiczek, maseczek na twarz oraz z podnoszenia świadomości pracowników odnośnie ich wpływu na jakość wytwarzanych produktów – dodaje nasza rozmówczyni.
– Wspomniane promienniki UVC są obecnie w zakładach mleczarskich najczęściej stosowane do dezynfekcji: powietrza w kanałach wentylacyjnych i chłodnicach, opakowań na linii produkcyjnej oraz wody (dzięki zastosowaniu urządzeń przepływowych) używanej do produkcji, mycia rąk oraz mycia pomieszczeń produkcyjnych i sprzętu. Możliwe jest rozszerzenie zastosowania promieniowania UVC o dezynfekcję surowców używanych do produkcji (zwłaszcza owoców i warzyw), środków ochrony osobistej (fartuchów, rękawic) i drobnego sprzętu (noże, piłki, stalki). I to właśnie szersze zastosowanie bezodpadowej i nieuczulającej metody dezynfekcji za pomocą promieniowania UVC wydaje się być szczególnie obiecującym zapobieganiu zatruciom pokarmowym wywoływanym przez toksyny produkowane przez Staphylococcus aureus. Warto również pamiętać o regularnej zmianie (co kilka miesięcy) środków myjąco-dezynfekujących i dezynfekujących, która jest zalecana ze względu na nabywanie przez bakterie oporności na te środki – podsumowuje Iwona Kozieł, Kierownik Techniczny Laboratorium Mikrobiologicznego Laboratorium Badań Żywności i Produktów Konsumenckich w firmie SGS Polska.