1. Aktualności
  2. Polska

Nowy system kontroli rentgenowskiej

Źródło: mettler-toledo
Autor: Janusz Górski

Mettler Toledo Safeline wprowadziła na rynek system kontroli rentgenowskiej AdvanCheK Pipeline do wysoce skutecznego wykrywania zanieczyszczeń w produktach spożywczych transportowanych rurociągami: od mięsa i drobiu po ciecze, zawiesiny i produkty półstałe, takie jak dżemy, sosy, zupy i jogurty. System AdvanCheK Pipeline strategicznie usytuowany na wczesnym etapie procesu produkcyjnego daje gwarancję, że tylko niezanieczyszczone produkty spożywcze są przemieszczane do dalszej części procesu i konfekcjonowania. Wychwytując i usuwając zanieczyszczenia w początkowej fazie procesu, system minimalizuje straty w produktach i przynosi oszczędność kosztów produkcji.

Za pomocą systemu rentgenowskiego AdvanCheK Pipeline można w produktach wykrywać takie zanieczyszczenia, jak szkło, metale, kamienie, kości oraz tworzywa sztuczne o dużej gęstości.
- Zwykle skuteczność wykrywania jest lepsza na wczesnych etapach procesu produkcyjnego, gdzie nieprzetworzone substancje są eksponowane w bardziej jednolitej formie o mniejszej głębokości. Na każdym etapie procesu produkcyjnego wartość produktu wzrasta, dlatego bardziej opłacalne z punktu widzenia kosztów i strat jest instalowanie systemu AdvanCheK Pipeline we wczesnej fazie procesu, zanim produkt zostanie przetworzony i zamknięty w ostatecznym opakowaniu - twierdzi Paul King, kierownik działu sprzedaży w firmie Mettler Toledo Safeline.
System AdvanCheK Pipeline doskonale sprawdza się również na etapie przetwarzania żywności, po jego przetworzeniu lub przed procesem napełniania, ponieważ także wtedy produkt jest eksponowany w formie jednolitej, co zapewnia łatwe wykrywanie zanieczyszczeń.
AdvanCheK Pipeline można łatwo przyłączyć do już istniejących linii produkcyjnych. Ponieważ system jest na kółkach, można nim odjeżdżać od linii podczas kalibracji bez rozłączania rurociągu. AdvanCheK Pipeline nadaje się do rur o średnicach 50 mm (2 cale), 63 mm (2,5 cala) i 75 mm (3 cale). Może kontrolować produkty z dużą przepustowością, sięgającą 10 ton na godzinę w przypadku cieczy, zawiesin i produktów półstałych oraz 9 ton na godzinę w przypadku mięsa i drobiu, bez jakiegokolwiek uszkodzenia produktu. Szybkość pracy systemu i moment odrzucania produktu w pełni podlegają regulacji, co umożliwia dostosowanie go do szybkości linii klienta w celu uzyskania optymalnej produktywności.
Oprogramowanie systemu charakteryzuje się prostotą obsługi mimo wyrafinowania funkcji w zakresie audytu i weryfikacji, dzięki czemu operator zachowuje pełną kontrolę i możliwość śledzenia także wtedy, gdy nie przeszedł specjalnego szkolenia ani nie znał wcześniej technik rentgenowskich. System rentgenowski AdvanCheK Pipeline umożliwia w pełni zautomatyzowaną konfigurację zapewniającą szybki rozruch. Jest gotowy do pracy w ciągu zaledwie kilku minut, wobec czego przestój linii produkcyjnej jest skrócony do minimum. Ponadto wyposażony jest w opcjonalne zanieczyszczenie do testów automatycznych, eliminujące konieczność wykonywania testów początkowych, w których próbka zanieczyszczenia, na przykład kulka ze stali nierdzewnej, przechodzi przez strumień promieniowania rentgenowskiego dla weryfikacji skuteczności wykrywania. Dzięki temu nie trzeba wkładać próbki zanieczyszczenia testowego do samej rury, co przynosi oszczędności w zakresie produktów, kosztów i czasu.
W celu zapewnienia zgodności z normami jakości i bezpieczeństwa żywności system AdvanCheK Pipeline jest wykonany ze stali nierdzewnej, a jego higieniczna konstrukcja umożliwia łatwe i szybkie czyszczenie. Zamontowanym na szynach systemem AdvanCheK Pipeline można łatwo odjechać od linii produkcyjnej, po czym szybko i wygodnie przeprowadzić czyszczenie. Szyny umożliwiają sprawne ustawienie system rentgenowskiego z powrotem do właściwego położenia, a ponowne podłączanie odbywa się bez narzędzi.
Sanitarna konstrukcja o stopniu ochrony (szczelności) IP65 w standardzie lub opcjonalnie IP69K umożliwia łatwy dostęp do wszystkich miejsc maszyny i nadaje się do pracy w otoczeniu, w którym odbywa się intensywne płukanie.