1. Aktualności
  2. Polska

EFSA odrzuca 80% zgłoszonych skarg dotyczących szkodliwości składników funkcjonalnych dla zdrowia

Źródło: Beneo
Autor: Janusz Górski

W opinii Tima Van der Schraelena, Marketing Communication Managera w Beneo rok 2011 będzie rokiem pełnym wyzwań dla rynku spożywczych składników funkcjonalnych. Biorąc pod uwagę fakt, iż Europejski Urząd ds. Bezpieczeństwa Żywności (EFSA) odrzucił 80% zgłoszonych skarg dotyczących szkodliwości składników funkcjonalnych dla zdrowia, głównym wyzwaniem w roku 2011 i latach późniejszych będzie znalezienie odpowiedzi na pytanie jak wyróżnić produkty zawierające te składniki na tle innych produktów? Nie chcąc popaść w pułapkę komodytyzacji producenci będą musieli w pewnym stopniu na nowo przemyśleć strategię sprzedaży swoich produktów’


\'Oczekuje się, że rok 2011 będzie interesującym rokiem, w którym branża składników funkcjonalnych będzie musiała się zmierzyć z wysoko postawioną przez EFSA poprzeczką legislacyjną. Próbom znalezienia swojego miejsca w nowej trudnej rzeczywistości towarzyszy widoczne przejście od marketingu zorientowanego na korzyści w kierunku komunikacji zorientowanej na przekazywanie informacji o składnikach; przykładowo, w najbliższej przyszłości więcej będziemy słyszeć o produktach wzbogaconych „o bakterie bifidus”, a mniej o „wzmocnieniu naturalnych mechanizmów obronnych organizmu - mówi Tim Van der Schraelen.
Zdaniem Anke Sentko, Wiceprezesa Regulatory Affairs and Nutrition Communication w Beneo ‘wszystkie składniki zatwierdzone przez EFSA będą miały wyraźną przewagę konkurencyjną. W przypadku składników niezatwierdzonych przez EFSA rynek znajdzie sprytne obejście dla tego typu produktów, aby promować zawartość składników odżywczych w tych produktach. W połączeniu z popytem konsumenckim na produkty umożliwiające kontrolę wagi ciała, w roku 2011, większa waga będzie przykładana do wartości kalorycznej i właściwości fizjologicznych produktów spożywczych i napojów, co będzie oznaczało pojawienie się większej liczby składników zastępujących cukier i większą zawartość błonnika w produktach. Dodatkowo, możliwe jest, iż będziemy świadkami znacznego wzrostu popularności błonnika, ponieważ konsumenci utożsamiają jego zawartość w produktach spożywczych z dłużej utrzymującym się poczuciem sytości’.
Portfolio produktów Beneo obejmuje składniki funkcjonalne, pozyskiwane z korzenia cykorii, cukru pochodzącego z buraków cukrowych, ryżu i pszenicy, które oferują zalety techniczne i żywieniowe. Beneo to doskonały partner dla wszystkich tych, którzy troszczą się o swoje zdrowie (kontrola wagi ciała, energia potrzebna do wysiłku umysłowego i fizycznego, zdrowie układu trawiennego, kostnego i jamy ustnej) oraz dla których ważne są takie aspekty produktów jak smak, tekstura i wartość odżywcza (zamienniki tłuszczów i cukrów/dodawanie błonnika).
Beneo należy do Südzucker Group i zatrudnia 900 osób. Firma ma zakłady produkcyjne zlokalizowane w Belgii, Chile, Niemczech i we Włoszech.