1. Aktualności
  2. Polska

Pożyczka dla rolników w EFL

Źródło: Europejski Fundusz Leasingowy
Autor: Barbara Wiercińska

Europejski Fundusz Leasingowy wprowadza do swojej oferty nowy produkt – pożyczkę dla klientów rynku Agro. Pożyczka umożliwi polskim rolnikom łatwiejszy dostęp do środków pomocowych z funduszy UE.

W związku z rosnącymi potrzebami rynku i koniecznością zaproponowania obecnym i przyszłym Klientom nowych rozwiązań finansowych, wprowadzona przez EFL pożyczka stanowić będzie alternatywę dla Klientów nie zainteresowanych finansowaniem przez leasing. Będzie ona jednak produktem komplementarnym z leasingiem w sytuacji wymagającej finansowania pomostowego. Pożyczka jest udzielana klientowi na zakup wybranego przez niego środka trwałego. Inaczej niż w przypadku leasingu, to pożyczkobiorca staje się właścicielem nabytego sprzętu. Jest to rozwiązanie korzystne zwłaszcza dla rolników, którzy dzięki nabyciu sprzętu na własność mogą starać się o dofinansowanie inwestycji z unijnych środków pomocowych, w których rozliczanie transz dotacji jest korzystniejsze w przypadku współfinansowania pożyczką niż leasingiem.
Pożyczką mogą być objęte następujące grupy producentów rolnych:
- producenci rolni działający w formie osoby prawnej prowadzącej działalność gospodarczą
- przedsiębiorcy, których działalnością podstawową wynikająca z wpisu w REGON jest rolnictwo
- rolnicy prowadzący działalność w formie osobowej, spółki prawa handlowego oraz rolnicy prowadzący działalność rolniczą lub wytwórczą w rolnictwie jako osoby fizyczne lub spółki osobowe podlegające pod przepisy ustawy o rachunkowości, będący beneficjentami programów unijnych, kredytów preferencyjnych lub dopłat bezpośrednich.
- producenci tzw. działów specjalnych produkcji rolnej, będący beneficjentami programów unijnych, kredytów preferencyjnych lub dopłat bezpośrednich
- indywidualni producenci rolni – osoby fizyczne prowadzące działalność rolniczą.
Finansowaniem pożyczką mogą być objęte nowe i używane sprzęty rolnicze. Należą do nich: ciągniki, maszyny rolnicze, maszyny rolnicze samobieżne bez rejestracji, kombajny do zbioru zbóż, pługi, ładowarki samojezdne – rolnicze, przyczepy rolnicze, maszyny do obróbki drewna, maszyny przemysłu rolnego i spożywczego do rozdrabniania i mieszania, maszyny i urządzenia rolnicze i gospodarki leśnej, wały uprawowe, agregaty uprawowe, kultywatory, siewniki, prasy do zbioru słomy i siana, ładowacze czołowe, kosiarki, rozrzutniki obornika, opryskiwacze, wozy paszowe, rozsiewacze nawozów. W ramach pożyczki EFL udostępnia harmonogramy: równomierny, degresywny, sezonowy, kwartalny i półroczny. Aby ubiegać się o dofinansowanie pożyczką, wymagane jest posiadanie przez rolnika podpisanej umowy o dofinansowanie inwestycji z ARiMR/ARR lub inną jednostką publiczną udzielającą środki unijne w ramach PROW 2007-2013. Dopuszczone są dwa programy unijne: Modernizacja gospodarstw rolnych MGR 121 oraz Różnicowanie w kierunku działalności nierolniczej (311) – wyłącznie obszar świadczenia usług dla gospodarstw.