1. Aktualności
  2. Świat

Mleko wielbłądzie w Europie?

Źródło: FlexNews
Autor: Barbara Wiercińska

Już wkrótce w europejskich sklepach spożywczych może pojawić się mleko wielbłądzie. Zwierzę znane z nieświeżego oddechu i złego humoru może okazać się dostarczycielem mleka, którego najprawdopodobniej nie będzie można dodać do płatków śniadaniowych czy do latte, ale propagatorzy tego mleka ze Zjednoczonych Emiratów Arabskich mówią, że jest ono zdrowe – prawie jak mleko matki.

Osoby z nietolerancją laktozy mogą je pić bez żadnych problemów, bowiem w przeciwieństwie do mleka krowiego nie wywołuje ono skazy białkowej i jest bogate w insulinę – powiedział Ulrich Wernery, dyrektor naukowy Dubai\'s Center for Veterinary Research Laboratory. Mleko wielbłądzie wygląda i smakuje podobnie do mleka krowiego – powiedział – ale swoim składem bardziej przypomina mleko ludzkie, jest zdrowszym produktem od mleka krowiego. Mleko z wielbłąda jest również bogate w witaminę C, dlatego - jak mówi Wernery - jest ono tak ważne dla Beduinów, nomadów Pustyni Arabskiej, w których diecie brakowało zawsze owoców i warzyw i którzy piją za to mleko wielbłąda.
Komisja Europejska zatwierdziła plany badania mleka wielbłądziego i wyśle do Zjednoczonych Emiratów Arabskich zespół UE do przeprowadzenia badań w mleczarniach produkujących mleko wielbłądzie – Al Ain Dairy (Camelait) oraz Emirates Industry for Camel Milk and Products (Camelicious), których produkty można znaleźć w większości sklepów spożywczych w Emiratach.
Wernery oczekuje zezwolenia UE na eksport tych produktów, co mogłoby w przyszłym roku otworzyć drzwi także na rynek USA, Kanady, a także Chin i Hong Kongu.
Cena mleka wielbłądziego rośnie. W Zjednoczonych Emiratach Arabskich kosztowało ok 4 dirhamów (1,09 $), więcej za litr niż mleko krowie. Krowy mogą produkować więcej od wielbłądów – ok. 50 litrów dziennie, podczas gdy wielbłąd może wytworzyć 10-15 litrów – powiedział Wernery. Camelicious produkuje 5 tys. litrów mleka wielbłądziego dziennie, więc Emiraty Arabskie będą mogły dostarczać mleko jedynie do niektórych europejskich sklepów ze zdrową żywnością. Jeżeli mleko znajdzie swoje miejsce wśród produktów mleczarskich, konsumenci będą mogli również znaleźć produkowaną z mleka wielbłądziego czekoladę, ser i lody.