1. Aktualności
  2. Świat

UE chce bardziej zrozumiałego oznaczania żywności.

Źródło: BBC
Autor: Barbara Wiercińska

Nowe propozycje dotyczące regulacji znakowania żywności w Unii Europejskiej trafią dziś do Parlamentu Europejskiego. Podanie na etykiecie kraju pochodzenia może stać się obowiązkowe w przypadku mięsa, drobiu, ryb, produktów mlecznych, owoców i warzyw. Dodatkowo na mięsie powinna znaleźć się informacja, gdzie dokładnie zwierzę było hodowane.

Pojawiają się jednak obawy, że wprowadzony w całej UE system podobny do sygnalizacji świetlnej może piętnować niektórą żywność. Dla sera, na przykład, światło mogłoby być czerwone z powodu tłuszczu, ale może być też zielone, ponieważ zawiera wapń i proteiny.
Według Komisji Europejskiej należy uaktualnić przepisy dotyczące etykiet, ponieważ wielu konsumentów kupuje obecnie w internecie, a jedzenie jest pakowane w nowy sposób.
Zwolennicy uproszczenia etykiet wskazują na rosnącą liczbę osób z nadwagą w Europie, twierdząc że należy pomóc kupującym w podejmowaniu właściwych decyzji.
System oznaczania sygnalizacją świetlną jest używany przez kilka supermarketów, a pomysł jest popierany przez Europejską Organizację Konsumentów BEUC. Dyrektor generalna BEUC mówi, że niezależni badacze stwierdzili, że schemat oznaczania kolorami to system najbardziej zrozumiały i praktyczny dla kupujących.
Parlament Europejski odrzucił jednak system sygnalizacji świetlnej w marcu, ze względu na gakt, że poszczególnym krajom powinno się dać możliwość zachowania narodowych schematów, pod warunkiem, że nie godzą one w przepisy UE.
Organizacje konsumenckie są przeciwko lobbystom z przemysłu spożywczego, którzy ich zdaniem obawiają się zbyt dużego obciążenia administracyjnego.
Według nowej legislacji na przedzie opakowania obowiązywać będzie podanie wartości energetycznej, tłuszczu, tłuszczu nasyconego oraz węglowodanów ze specjalnym odniesieniem do zawartości cukru i soli – wszystko podane w stosunku do 100 ml. Lub 100 gram lub w stosunku do całej porcji.
Obowiązkowe oznakowanie alergenów zostanie rozszerzone na jedzenie, które nie zostało opakowane, włączając w to jedzenie restauracyjne.
Przed członkami Europarlamentu jeszcze daleka droga, zanim wszystkie poprawki zostaną wprowadzone. Kiedy wszystko będzie postanowione, producenci żywności będą mieli 3 lata na uaktualnienie swoich etykiet, a mniejsze firmy zatrudniające poniżej 100 pracowników – 5 lat.