1. Aktualności
  2. Świat

Analiza sytuacji odnośnie zapasów interwencyjnych masła i OMP

Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Agra Europe, Komisji Europejskiej
Autor: Barbara Wiercińska
© FAMMU/FAPA, 2010

Wskutek zwyżkujących cen Komisja Europejska zgodziła się wreszcie, po kilkumiesięcznych naciskach grup lobbystów (m.in. EDA i Eucolait) zwolnić z zapasów interwencyjnych do 25 tys. ton masła i 65 tys. ton odtłuszczonego mleka w proszku (OMP). Zebrani na posiedzeniu Komitetu Zarządzającego eksperci z państw członkowskich nie wydali w tej sprawie opinii, co przy braku kwalifikowanej większości przeciwko temu posunięciu umożliwiło podjęcie decyzji przez władze UE.

Za propozycją Komisji opowiedziało się 16 państw członkowskich, uważając, że umożliwia to obecna poprawa koniunktury. Przedstawiciele 6 państw, w tym Francji, Polski i Węgier, uważali jednak, że na zwolnienie zapasów jest jeszcze zbyt wcześnie, a jako uzasadnienie podawali niskie ceny skupu mleka – wypuszczenie dużych ilości produktów mlecznych na rynek mogłoby być przez nich odebrane jako afront. Kolejnych 5 państw (m.in. Hiszpania, Belgia i Rumunia) wstrzymało się od głosu, wyrażając wszakże obawy, że jednoczesne zwolnienie z zapasów masła i OMP w ramach pomocy żywnościowej dla najbardziej potrzebujących może pociągnąć w dół ceny rynkowe.
Zapasy masła wynosiły 20 maja ponad 65 tys. ton P z czego 51 tys. ton już wstępnie przeznaczono na pomoc dla potrzebujących. Na przetargi mogłoby trafić maksymalnie 25 tys. ton – takie ilości masła, po odliczeniu wolumenu na pomoc dla najuboższych, de facto w tym
momencie nie ma na składzie (na wykresie P czerwona część słupka poniżej skali).
Z ponad 250 tys. ton interwencyjnego OMP na pomoc dla potrzebujących rozdysponowanych zostanie 65 tys. ton. Z pozostających do dyspozycji 185 tys. ton do pierwszego przetargu będzie można zgłaszać jedynie OMP złożone przed 1 maja 2009 r. Oznacza to, że dostępna dla tej procedury ilość to około 65 tys. ton. Masło i OMP zakupione na przetargach będą mogły zostać wykorzystane na rynku wewnętrznym lub wyeksportowane przez firmy prywatne. Po każdym przetargu Komisja ma w oparciu o bieżącą sytuację decydować, ile produktów mleczarskich zwolnić i po jakiej cenie.