1. Aktualności
  2. Polska

Co trzecia niemiecka spółdzielnia mleczarska zagrożona

Źródło: FAMMU/FAPA na podstawie Munich Strategy Group
Autor: Janusz Górski

Niemiecka firma doradcza MSG z Monachium na podstawie badania około 80 (spośród ponad 100 ogółem w kraju) firm mleczarskich opublikowała raport, w którym ocenia, że nawet co trzecia krajowa mleczarnia moźe być zagrożona pod względem ekonomicznym. Szczególnie spółdzielnie są według MSG źle przygotowane do zaostrzającej się konkurencji na rynku – przede wszystkim
dlatego, że starają się oferować swym członkom możliwie wysokie ceny skupu.
Odbywa się to zwykle kosztem akumulacji kapitału. O relatywnej słabości zakładów o tej formie prawnej świadczy fakt, że w pierwszej dziesiątce badanych przez MSG firm o najlepszej zyskowności nie ma żadnej spółdzielni. Jest za to pięć (niewymienionych z nazwy) zakładów średniej wielkości, co świadczyłoby o tym, że to nie wielkość jest kluczowym czynnikiem sukcesu.
Niemieckie mleczarnie są podatne na wahania cen oraz uzależnione od pojedynczych dużych klientów i decyzji politycznych. Strategią przetrwania jest cięcie kosztów, odkładanie inwestycji i korzystanie z rezerw utworzonych w lepszych czasach.

Proponowane przez ekspertów MSG środki zaradcze obejmują skoncentrowanie się na kluczowych obszarach działania i niszach, internacjonalizację działań (zwiększanie eksportu) i optymalizację palety produktów. W najgorszej sytuacji są te mleczarnie, które wytwarzają przeważnie mleko
płynne i masło, ponieważ sytuacja w tych segmentach jest najtrudniejsza. Najlepsze perspektywy MSG widzi przed firmami produkującymi głównie jogurty, desery itp. wyroby, gdzie jest miejsce na innowacje i ukierunkowany marketing.