1. Aktualności
  2. Polska

Komisja rozważa rozszerzenie działań stabilizacyjnych na rynku mleka

Źródło: Źródło: FAMMU/FAPA na podst. Agra Europe
Autor: Monika Czaplicka

Pod wpływem zdecydowanych apeli Francji, Niemiec i Austrii na brukselskim spotkaniu ministrów rolnictwa Komisja Europejska zasugerowała, że w obliczu popularności interwencyjnego skupu produktów mlecznych, okres zakupów i zdejmowania z rynku nadwyżek może zostać rozszerzony.
Należałoby w tym celu zmienić określone przepisy. Przedstawiciele wspomnianych państw członkowskich domagali się wręcz bezterminowego utrzymania najważniejszych instrumentów stabilizujących, aż do momentu wyraźnych zwyżek cen.

Proponują oni również reaktywacje systemu wspierania OMP przeznaczonego do pasz zwierzęcych (co wywołuje sprzeciw Komisji) i chcą rozszerzenia programu subsydiowanego spożycia mleka w szkole. Tu priorytetem dla władz UE jest takie funkcjonowanie instrumentu, aby promował on zdrowy tryb odżywiania dzieci we Wspólnocie. Ponadto, wg KE sama branża mleczarska powinna zadbać o to, aby zwiększać produkcje artykułów mlecznych (np. serów wysokiej jakości) o wyższej wartości dodanej. Są one znacznie odporniejsze na wahania cen.
Komisja nie wyklucza także podwyżki refundacji eksportowych i rozważa zaliczkową (70%) wypłatę płatności rolnych, aby zapewnić producentom płynność i powstrzymać zdesperowanych rolników od całkowitego zaprzestania działalności w branży. Byłoby to jednak możliwe dopiero od połowy października br., czyli od początku nowego roku budżetowego (a nie od połowy grudnia, jak działo się to zwykle dotychczas).
Wszystkie te środki mają wesprzeć pogrążony w kłopotach i dotknięty „bezprecedensowym spadkiem cen” unijny sektor mleczarski. Komisarz Mariann Fischer-Boel zdecydowanie sprzeciwiła się natomiast próbom odwrotu od zniesienia kwot mlecznych w 2015 r.
Władze Wspólnoty wskazują na fakt, że za znacznym spadkiem cen skupu mleka nie poszły odpowiednie obniżki cen detalicznych nabiału. A ponieważ rodzi to podejrzenia o praktyki zakłócania konkurencyjności rynkowej przez sektor detaliczny, Komisja zamierza wdrożyć dochodzenie w sprawie funkcjonowania łańcucha dystrybucji żywności.