Królowa Mleka wśród osobistości

Kiedy ogłaszaliśmy konkurs Królowa Mleka zadeklarowaliśmy, iż misją Królowej będzie wspieranie mleka i jego przetworów jako zdrowej żywności, a także promocja polskiego mleczarstwa w kraju i za granicą. Widzieliśmy ją w roli ambasadorki całej branży, co stwarza wyjątkową okazję, by łączyć, a nie dzielić hodowców, producentów, konsumentów, samorządy. A najlepszym sposobem, by tego dokonać, jest udział Królowej w najważniejszych dla branży wydarzeniach.

Gorący okres zaczął się jeszcze przed jej oficjalnym debiutem, który przypadał na 1 stycznia. Jak już informowaliśmy, w listopadzie Królowa Mleka towarzyszyła ministrowi rolnictwa i organizatorom w otwarciu targów Mleko-Expo. W grudniu wzięła udział w tradycyjnym kiermaszu świątecznym w lubelskim Urzędzie Marszałkowskim, podczas którego władze województwa uhonorowały wybitnych mieszkańców Lubelszczyzny, którzy w 2013 roku zdobyli wyróżnienia w krajowych i międzynarodowych konkursach. Podczas gali jako pierwsza nagrodę odebrała Katarzyna Gajownik, która dostała ją za zdobycie ogólnopolskiego tytułu Królowej Mleka. Następnie Królowa asystowała przy wręczaniu kolejnych wyróżnień przyznanych wiodącym w regionie hodowcom bydła i trzody chlewnej, ogrodnikom, właścicielom gospodarstw agroturystycznych, triumfatorom innych ogólnopolskich konkursów.

Kiermasz stanowił również okazję do spotkań Królowej z przedstawicielami spółdzielni mleczarskich z Lubelszczyzny, które przygotowały swoje stoiska (Ryki SM, Krasnystaw OSM, Piaski OSM oraz Bychawa OSM).

Również w grudniu Królowa Mleka odwiedziła Uniwersytet Przyrodniczo-Humanistyczny w Siedlcach, gdzie zdobyła tytuł magistra, a teraz kontynuuje naukę jako doktorantka. Profesorowie podkreślali, że jej zaangażowanie w rozwój życia naukowego na uczelni i akcji dobroczynnych, wróży powodzenie jej misji jako ambasadorki branży mleczarskiej i promotorki zdrowego stylu życia i odżywiania się. Ich zdaniem, to dobrze, iż pierwsza polska Królowa Mleka pochodzi z terenów Polski wschodniej, która „stoi” hodowlą bydła i produkcją mleka oraz jego przetworów.

W kolejnym grudniowym spotkaniu w Starostwie Powiatowym w Łukowie, którego mieszkanką jest Królowa Mleka, wzięli udział m.in. starosta, wicestarosta, przewodniczący Rady Powiatu i sekretarz powiatu. Ze względu na typowo rolniczy charakter powiatu łukowskiego oraz potencjał specjalistycznych gospodarstw rolnych rozmawiano o możliwościach promocji produktów rolno-spożywczych lokalnych producentów i organizacji wspólnych przedsięwzięć z udziałem Królowej Mleka.