1. Aktualności
  2. Świat

Fonterra przechodzi z węgla na odpady drzewne jako paliwo w zakładzie Te Awamutu

Źródło: Forum Mleczarskie
Autor: Janusz Górski
© fonterra

Nowozelandzki zakład robi kolejny krok na drodze odchodzenia od węgla. Fonterra ogłosiła przejście zakładu Te Awamutu na energię odnawialną na początku roku, przy czym zakład wcześniej wykorzystywał mieszankę węgla, gazu i energii elektrycznej do przetwarzania mleka.

– Te ważne inwestycje w zrównoważony rozwój są utrzymywane pomimo wyzwań związanych z pandemią – powiedział Fraser Whineray, Dyrektor Operacyjny Fonterra. – Zrównoważony rozwój jest podstawą długoterminowej strategii spółdzielni i chociaż Covid-19 stanowił pewne wyzwania, udało nam się ukończyć projekt dekarbonizacji w Te Awamutu.

Odejście od węgla w Te Awamutu jest częścią planów firmy Fonterra, aby uzyskać zerową emisję netto w swoich zakładach produkcyjnych do 2050 r. Po zakończeniu transformacji w Te Awamutu Fonterra zmniejszy krajowe zużycie węgla przez spółdzielnię o prawie 10% oszczędzając ponad 84 tys. ton emisji CO2 rocznie – tyle samo, co usunięcie z dróg 32 tys. samochodów.

Firma Natures Flame, która produkuje pelety drzewne, twierdzi, że jest zachwycona współpracą z firmą Fonterra w celu możliwie płynnego przejścia na ekologiczne pelety drzewne.

– Nasze pellety wytwarzane są z odnawialnych, plantacyjnych pozostałości włókien z lokalnych tartaków w postaci trocin i wiórów – mówi John Goodwin, Kierownik Operacyjny, Natures Flame. – Używamy odnawialnej energii geotermalnej, aby przekształcić pozostałości w wysokiej jakości i niezawodne paliwo, które klienci tacy jak Fonterra mogą następnie wykorzystać do zmniejszenia emisji gazów cieplarnianych.

Andrew Caseley, Dyrektor Generalny EECA mówi, że ciepło procesowe w przemyśle stanowi nieco ponad jedną czwartą krajowych emisji związanych z energią. – W Nowej Zelandii istnieje ogromny potencjał znacznego obniżenia tych emisji poprzez odejście od węgla, tak jak robi to Fonterra.