1. Podręcznik serowy
  2. Europejskie specjalności
  3. Mimolette / Boule de Lille

Europejskie specjalności: Mimolette / Boule de Lille

Pochodzenie

Francja, ok. 1668-69 r., okolice Lille, region Hauts-de-France (kraina Flandria). Wytwarzany również w Normandii i Lotaryngii. Badacze wskazują, że Mimolette powstał na ziemiach zagarniętych Holandii przez Ludwika XVI i stąd niektórzy uważają, że ser ten tak naprawdę wywodzi się z Holandii, bo podobny jest do Edama. Inni wskazują, że powstał na żądanie króla Francji Ludwika XIV po 1675 r., który zakazał importu jakichkolwiek serów z Holandii, na terenie której toczyły się wojny. Mimolette spełnił to oczekiwanie.

Rodzaj surowca

Mleko krowie pasteryzowane.

Typ sera

Podpuszczkowy dojrzewający, półtwardy/twardy. Wygląda jak wielka kula lub ogromna pomarańcza z zewnątrz i wewnątrz.

Miąższ

Twardy, lekko oleisty, z małymi oczkami, łatwo się kruszy, pokryty chropowatą, bardzo twardą pomarańczową skórką. Barwa miąższu ewoluuje od pomarańczowej do mocno pomarańczowej w miarę dojrzewania. Maślany, karmelowo-orzechowy, kremowy, łagodny, słodki smak. Ma owocowo-orzechowy aromat.

Dojrzewanie

Od 2 miesięcy do 2 lat.

Przeznaczenie kulinarne

Degustacja jako oddzielne danie, można podawać po starciu, jako składnik wielu potraw, w tym makaronów, sosów, do chleba oraz do jajecznicy. Rekomendowany jako przekąska do piwa lub z winami Pinot Noir, lekkim czerwonym burgundem, Shiraz oraz Bourbon i Merlot.
Substytuty: Gouda, łagodny Cheddar.

Ciekawostki

Nazwa pochodzi od słowa Molle, czyli delikatny. Oficjalnie uznany w 1935 r. na mocy traktatu z Holandią i z tego czasu pochodzi nazwa. Ulubiony ser gen. Charles’a de Gaulle’a.