1. ABC Nabiału
  2. Składniki odżywcze
  3. Składniki mineralne
  4. Potas [K]

Potas [K]

Potas razem z sodem i chlorem jest kationem wewnątrzkomórkowym, który tworzy elektrolity mające kluczowe znaczenie dla bilansu płynów w ustroju człowieka. Potas bierze udział w przewodnictwie elektrycznym mięśni i nerwów. Pomaga w funkcjonowaniu układu nerwowego, pracy mięśni oraz odpowiada za ciśnienie krwi. Zaleca się spożywanie 2000 mg potasu na dzień.

Funkcje w organizmie

Potas bierze udział w transportowaniu dwutlenku węgla przez czerwone ciałka krwi. Jest niezbędny do zachowania równowagi elektrolitycznej w organizmie i syntezowania białek. Stabilizuje wewnętrzną strukturę komórek, współdziała z sodem w przewodzeniu impulsów nerwowych. Wzmacnia działanie enzymów kontrolujących wytwarzanie energii. Zapobiega wysokiemu ciśnieniu krwi i obniża je, wraz z sodem reguluje gospodarkę sodowo-wapniową, odgrywa ważną rolę przy regulacji rytmu serca, przyczynia się do usuwania z organizmu produktów przemiany materii. Pomaga dostarczać tlen do mózgu.

Dopuszczalne oświadczenia zdrowotne [3]

  • Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu układu nerwowego
  • Potas pomaga w prawidłowym funkcjonowaniu mięśni
  • Potas pomaga w utrzymaniu prawidłowego ciśnienia krwi

Objawy niedoboru

W przypadku niedoboru potasu obserwujemy wymioty, zawroty głowy, osłabienia mięśni i paraliż, zatrzymanie wody, niskie ciśnienie krwi, wzmożone pragnienie, senność, zmęczenie i stan splątania.

Objawy nadmiaru

W przypadku nadmiaru potasu obserwujemy m.in. słabość mięśni, apatię i zatrzymanie akcji serca, zaburzenia pracy nerek.

Dzienna referencyjna wartość spożycia: 2000 mg [3].

Źródła w żywności

Potas występuje obficie w ziemniakach, bananach, suszonych morelach, kiełkach jęczmiennych, mleku pełnym, suszonej fasoli, soczewicy, zielonym groszku, kakao, pietruszce, rzodkiewce, brązowym ryżu, brokułach, brukselce, kapuście, awokado, daktylach oraz orzechach.