1. ABC Nabiału
  2. E-dodatki
  3. Konserwanty
  4. E-220 Dwutlenek siarki i jego sole

E-220 Dwutlenek siarki i jego sole

Forma chemiczna

Dwutlenek siarki E 220 i sole kwasu siarkawego: siarczyn sodu E 221, wodorosiarczyn sodu E 222, pirosiarczan sodu E 223

Mechanizm działania

Związki te skutecznie działają na bakterie oraz pleśnie, słabiej hamują rozwój drożdży. Bezwodnik kwasu siarkawego i siarczyny stosowane do utrwalania półproduktów owocowych i warzywnych są szkodliwe dla człowieka. W celu odpędzenia dwutlenku siarki półprodukty poddaje się w dalszym przerobie desulfitacji przez ogrzewanie. W wyniku długotrwałej obróbki cieplnej w produkcie zachodzą znaczne straty witamin.

Potencjalne zagrożenia

Dwutlenek siarki może działać alergizująco i z tego względu powinno unikać się stosowania go do produktów przeznaczonych do bezpośredniego spożycia. Dwutlenek siarki i siarczyny powodują również podrażnienia przewodu pokarmowego, podejrzewane są również o promowanie stanów nowotworowych okrężnicy. Badania na zwierzętach wykazały, że długotrwałe przyjmowanie siarczynów, nawet w małych ilościach, obniża ogólną odporność organizmu.

Zastosowanie w przemyśle 

Jeden z najstarszych i najwszechstronniejszych chemicznych środków konserwujących, stosowany do utrwalania chrzanu, konserw, suszów warzywnych i owocowych, do utrwalania półproduktów: pulp owocowych, przecierów i moszczów.

Grupa: Konserwant 

Funkcja: Substancja konserwująca 

Szkodliwość: alergen