Interplastik: Opakowania to nasza specjalność

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Biznes 2/2011


Wywiad z Krzysztofem Strugarkiem,
Dyrektorem Zarządzającym w Interplastik


Ostatnie miesiące to rewolucja technologiczna w parku maszynowym i ofercie firmy Interplastik dla przemysłu mleczarskiego.

Rzeczywiście, jeśli chodzi o park maszynowy, w ostatnim czasie zaszły duże zmiany. Spółka Interplastik dynamicznie się rozwija i ciągle inwestuje w nowoczesną technologię oraz know–how. Nasza nowa linia produkcyjna dla wiaderka W 0,6 została zaprojektowana wspólnie z ekspertami z Netstal, Ilsmemann i specjalistyczną szwajcarską narzędziownią. Firmy te są znane na całym świecie z najlepszych maszyn, robotów i wtryskarek, a my chcemy współpracować z liderami, aby samemu móc stać się równorzędnym partnerem dla firm z branży mleczarskiej. Interplastik aspiruje do zajęcia miejsca w ścisłej czołówce producentów opakowań z tworzyw sztucznych, na potwierdzenie mogę powiedzieć, że w najbliższych miesiącach planowane są kolejne inwestycje w park maszynowy i wypuszczenie nowych produktów. W tym celu nabyliśmy roboty firmy Wittmann i jesteśmy w trakcie zaawansowanych rozmów z innymi dostawcami maszyn.

W naszej długoterminowej strategii rozwoju znalazła się także rozbudowa istniejącej hali produkcyjnej. Wysoka specjalizacja linii technologicznych oraz ciągła dywersyfikacja dostępnych produktów wymaga od nas inwestycji także w tym segmencie. Zdajemy sobie sprawę, że nowoczesny biznes oparty jest na wiedzy, dlatego powołaliśmy dział badawczo-rozwojowy.

Jeżeli chodzi o przemysł mleczarski to właśnie specjalnie z myślą o producentach z tej branży wypuściliśmy ulepszone wiaderko o pojemności 600ml pod platynkę. Jego lepiej dostosowane parametry techniczne, cienkie ścianki oraz możliwość produkcji bez rączki wyróżniają nasz produkt wśród konkurencji. Dodatkowo opakowanie przeszło pozytywne próby na użycie dodatku d2w umożliwiającego oksybiodegradację, czyli proces zaplanowanego rozkładu opakowania.

Jakie typy/formy opakowań oferują Państwo obecnie i do jakich produktów mleczarskich przeznaczone są te produkty?

W ofercie Interplastik znajdują się zarówno wiadra, jak i pojemniki o pojemności od 365ml do 3litrów. Nasze opakowania możemy podzielić na dwie grupy: pod platynkę i z pokrywką. Wiaderko W 0,6 i pojemnik PP3 są przede wszystkim odpowiednie dla produktów pakowanych pod platynkę, czyli serów świeżych (twarogowych, śmietankowych, wiejskich) oraz do mozzarelii, śmietany, masła i jogurtu. Pozostałe pojemniki z pokrywką mają zastosowanie dla tłuszczów roślinnych i zwierzęcych, sypkich artykułów spożywczych, suchych mieszanek warzywnych, przetworów mlecznych, warzywnych i owocowych, lodów i rybnych wyrobów garmażeryjnych i innych.

Jakie atesty, certyfikacje posiadają opakowania Interplastik?

Wszystkie nasze produkty posiadają Atest Państwowego Zakładu Higieny dopuszczający do kontaktu z żywnością, także z tłuszczami pochodzenia roślinnego. Pracujemy w systemie ISO 9001 oraz 22 000. Ostatnio przyznano nam również certyfikat potwierdzający, że Interplastik jest akredytowanym użytkownikiem technologii oksybiodegradacji z dodatkiem d2w, dzięki czemu oferowane opakowania są bardziej przyjazne dla środowiska naturalnego.

Co innowacyjnego i funkcjonalnego w zakresie opakowania oferuje Interplastik?

Wiemy, jak ważną funkcję marketingową pełnią obecnie opakowania, szczególnie w dobie sprzedaży samoobsługowej, dlatego oferujemy naszym klientom wyroby o wysokiej estetyce wykonania z możliwością zdobienia metodą IML. Dodam, że jest to technologia, która zapewnia najlepsze możliwości zdobnicze, a co za tym idzie daje możliwość stworzenia niepowtarzalnego opakowania, które stanowi bardzo silny bodziec zakupowy.

Jesteśmy firmą dbającą o otaczające nas środowisko naturalne i w odpowiedzi na proekologiczne trendy konsumenckie oferujemy możliwość użycia dodatku oksybiodegradowalnego, dzięki któremu następuje szybki i nieszkodliwy dla środowiska rozkład produktu. Opakowania zawierające wspomniany dodatek mogą być spalane, kompostowane, składowane, jak i poddane recyklingowi przed całkowitym rozpadem.

Jakie korzyści uzyskuje Państwa klient decydując się na współpracę?

Jesteśmy dumni z bycia producentem opakowań dedykowanych, co oznacza, że współpracując ściśle z naszymi klientami znamy bardzo dobrze potrzeby danej branży, a co za tym idzie oczekiwania naszych odbiorców. Przemysł mleczarski należy właśnie do jednego z lepiej poznanych przez nas sektorów, dlatego nasze dedykowane produkty dostosowane są do szczególnych wymagań tej branży.

Tak jak już wcześniej wspomniałem, stawiamy na rozwój naszej firmy, ale nie osiągniemy go tylko dzięki maszynom. To ludzie tworzą innowacyjne pomysły, które sukcesywnie wdrażamy. Stawiamy na komercjalizację wiedzy i właśnie dlatego współpracujemy z Politechniką Poznańską, która zajmuje się badaniem i rozwojem nowych technologii, procesów, surowców pomocnych w produkcji tworzyw sztucznych. Dzięki partnerstwu z Parkiem Naukowo – Technologicznym Eureka Technology Park rozwijamy sieć powiązań kooperacyjnych w ramach całego łańcucha wartość. Nasza działalność w Zachodnim Klastrze Tworzyw Sztucznych „Plastopolis” dodatkowo pozwala nam na lepsze zrozumienie ciągle zmieniających się potrzeb na rynku i lepsze dostosowanie opakowań do oczekiwań finalnych konsumentów. To wszystko przekłada się na korzyści dla naszych klientów, ponieważ możemy dzielić się z nimi naszą wiedzą, nie tylko poprzez zaoferowanie dobrych jakościowo opakowań, ale także przez doradztwo na każdym etapie współpracy.

Dziękuję za rozmowę.
Janusz Górski

Zobacz także