Sery włoskie: Włoski szyk

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 5/2016 (78)

Polacy kochają Włochy za starożytną kulturę antyku wpisaną w śródziemnomorskie krajobrazy, romantyczny styl, nieskazitelną elegancję, zawsze piękną, wakacyjną pogodę oraz smakowite kulinaria. Włosi są znani z silnie zakorzenionej tradycji kulinarnej oraz poszukiwania w każdym calu swojego działania, jakości i przyjemności. Nie jest zatem dziwne, że oferowane przez nich produkty wpisują się w wielu przypadkach w kanon produktów z najwyższej półki. I bez względu czy kupujemy czerwone Ferrari, garnitur od Armaniego czy kawałek włoskiego sera, zawsze będzie to produkt najwyższej jakości i smaku.


Włosi mają wrodzone zamiłowanie do l’arte d’arrangirsi – czyli sztuki robienia czegoś z niczego. Ich kultowe dzieła kulinarne, takie jak spaghetti czy pizza są tego przykładem. Jednak Włosi mają jedną nienaruszalną zasadę – do wielu swoich dzieł potrzebują składników, które są kropką nad „i”. Właśnie w tę kropkę nad „i” wpisują się słynne na cały świat włoskie sery.

Rzut oka na gospodarkę Włoch

Włochy pod względem gospodarczym należą do najważniejszych krajów Europy i świata. W 2015 r. PKB per capita wynosiło 33 704,69 USD, co czyniło z Włoch 4. gospodarkę Europy i 8. największą gospodarkę świata. Ogromnym problemem gospodarki włoskiej jest nierównomierny poziom rozwoju poszczególnych regionów kraju. Włochy dzielą się bowiem na wysoko rozwiniętą północ oraz słabiej rozwinięte południe. Północny region przemysłowy (obejmujący Lombardię i Piemont) uważany jest za najbogatszy obszar świata. Przemysł i rolnictwo w regionach północnych są nowoczesne, wydajne i bardzo dobrze rozwinięte. Na południu zaś przeważają tradycyjne metody upraw realizowanych w małych i nisko wydajnych gospodarstwach rolnych. Również przemysł jest znacznie mniej zmodernizowany i słabiej rozwinięty.

Rolnictwo i przemysł spożywczy Włoch

Rolnictwo stanowi jedną z ważniejszych gałęzi gospodarki kraju i od wieków zajmuje wyjątkowe miejsce w tym regionie Europy. Rolnictwo włoskie oraz przetwórstwo żywności, posiada znakomite warunki rozwoju. Te gałęzie przemysłu należą do najbardziej równomiernie rozmieszczonych w całym kraju.

Rolnictwo włoskie ma na ogół korzystne warunki naturalne dla rozwoju produkcji, chociaż jego struktura agrarna (przewaga małych i średnich gospodarstw o niewysokiej towarowości) jest mniej korzystna niż w innych krajach Unii. Mimo sporej produkcji mleka (11,2 mln t) Włochy importują niektóre jego przetwory, eksportują zaś bardzo dużo sera.

Najczęściej eksportowanym włoskim produktem spożywczym jest wino. Wartość eksportu wina plasuje się na poziomie 5,46 mln euro. W dalszej kolejności są słodycze o wartości 3,16 mln euro, przetwory mleczne i sery (2,38 mln euro), makaron (2,16 mln euro) oraz warzywa i owoce warte 2 mln euro.



Strona 1 z 6