Rynki międzynarodowe: Przemysł mleczarski w Irlandii: Innowacje i inwestycje

Karolina Zabłocka
Forum Mleczarskie Biznes 2/2016 (24)

Irlandia, zwana „zieloną wyspą”, ze względu na mnogość łąk, pól i różnorodnej roślinności, nie od dziś cieszy się renomą czołowego gracza w europejskim sektorze mleczarskim. Korzystne uwarunkowania geograficzne oraz klimatyczne wyraźnie sprzyjają produkcji mleka krowiego, którego roczna produkcja w około 18000 gospodarstw przekracza 5,5 mld litrów. Umiarkowany klimat oraz znaczne coroczne opady sprawiają, że uprawa trawy w Irlandii przekracza średnią europejską o ponad 1/3, w związku z tym zapewniona jest nieprzerwana dostępność pastwisk przez cały rok. W Irlandii hodowane jest 1,14 miliona krów, a przeciętne stado składa się z 60 zwierząt o średniej produkcji 300 000 litrów. Wyprodukowane mleko jest przeznaczane do wytwarzania szerokiego wachlarza produktów konsumenckich, takich jak masło, ser, jogurty, napoje mleczne oraz składników mlecznych, takich jak białko mleka, składniki tłuszczu mlecznego, preparaty dla niemowląt. Wszyscy irlandzcy przetwórcy mleka funkcjonują zgodnie z rygorystycznymi standardami jakości oraz bezpieczeństwa żywności.

Składniki i produkty mleczarskie rodem z irlandzkich pastwisk stanowią aż 30% eksportu tego kraju, a w 2013 r. wartość ich sprzedaży po raz pierwszy przekroczyła 3 mld euro. W skali światowej Irlandia zajmuje dziesiąte miejsce pod względem eksportu produktów mleczarskich, dystrybuując 90% wyrobów do około 140 krajów w UE i poza nią. Ciesząc się renomą znakomitej jakości i bezpieczeństwa żywności oraz dbania o zrównoważony rozwój, w 2014 roku wartość eksportu wyniosła 3,1 mld euro. Jako główne eksportowane towary wymienia się masło, ser, kazeinę, pełne mleko w proszku, odtłuszczone mleko w proszku, serwatkę. Pomimo dysponowania mniej niż 1% światowego pogłowia krów mlecznych, Irlandia jest odpowiedzialna za ponad 15% globalnej produkcji preparatów mlecznych dla niemowląt, przy udziale globalnych liderów, operujących w Irlandii – firm: Pfizer, Abbott, Danone. W zakresie pozostałych produktów i składników mleczarskich, jako liderów branży można wymienić: Kerrygold (obecnie Ornua), Glanbia, Carbery, Kerry Group.

Prosperowanie podmiotów branży mleczarskiej, jak również pozostałych sektorów przemysłu spożywczego, zależy także od czynników odmiennego rodzaju, często o charakterze dynamicznym. Mieszkańcy Irlandii obecnie plasują się na trzecim miejscu, po Finlandii (183 l/os./rok) oraz Szwecji (143 l/os./rok), pod względem konsumpcji mleka na świecie, spożywając 130 litrów/os./rok. Co ciekawe, na chińskim rynku, odznaczającym się ogromnym tempem wzrostu, konsumenci spożywają jedynie 9 l/os./rok. Warte podkreślenie jest to, że zmienne potrzeby i oczekiwania konsumentów względem żywności oddziałują na producentów, chcących wyjść naprzeciw nowym żądaniom nabywców. Trend zwiększonej dbałości i troski o zdrowie własne oraz rodzin wyraźnie wpływa na działania producentów w obszarze nowych produktów funkcjonalnych, np. ze sterolami roślinnymi.

Coraz większy wpływ na przemysł mleczarski mają aspekty ekologiczne – dbałość o minimalizowanie negatywnego wpływu przemysłu na środowisko oraz umieszczanie zrównoważonego rozwoju w strategii działania przedsiębiorstw. Potwierdzają to deklaracje producentów dotyczące wykorzystywania w przetwórstwie mleka pochodzącego w 100% ze zrównoważonej produkcji, wprowadzania systemów mniejszego zużycia energii w fabrykach czy redukowania wielkości opakowań wyrobów gotowych. Co więcej, zainteresowanie zrównoważonymi praktykami może oddziaływać w szerszym zakresie na cały sektor branży spożywczej – w Irlandii opracowano Schemat Zapewnienia Zrównoważonego Mleczarstwa, we współpracy z producentami mleka, przetwórcami i władzą ustawodawczą, jako: potwierdzenie dla nabywców produktów mleczarskich, że mleko jest produkowane w sposób zrównoważony; zapewnienie jednolitego mechanizmu rejestrowania i monitorowania; określenie kryteriów dla najlepszej praktyki w irlandzkiej hodowli bydła mlecznego. Tego rodzaju wzorzec wyróżnia Irlandię jako to państwo, które dokonuje systematycznego pomiaru i poprawy jego efektywności środowiskowej w skali krajowej.

Strona 1 z 2