Serki wiejskie: Sukces na miarę ćwierćwiekowej tradycji

Urszula Chojnacka
Forum Mleczarskie Handel 3/2016 (76)

Serki wiejskie na dobre podbiły serca Polaków. Produkt, który w naszym kraju pojawił się na początku lat 90., dziś jest obowiązkowym elementem każdej nabiałowej półki, a konsumenci cenią go za wiele zalet, wśród których są łagodny smak, wysoka wartość odżywcza, a także niska kaloryczność. Te cechy sprawiają, że idealnie wpisuje się on w trend wellness, czyli zdrowego stylu życia.

Zdania co do pochodzenia serka wiejskiego są dość mocno podzielone. Jedni przypisują mu greckie korzenie, inni wiążą historię jego powstania z Ameryką. W Polsce serek wiejski rozpowszechniła mleczarnia Piątnica (OSM), a delikatne ziarenka twarogu zanurzone w śmietance będą w tym roku świętować 25-lecie istnienia w polskich sklepach i w świadomości konsumentów. Jednak w rzeczywistości historia serka wiejskiego jest znacznie dłuższa, a sięga czasów, kiedy był on ręcznie wytwarzany w małych, wiejskich chatkach – stąd właśnie wzięła się nazwa „cottage cheese”, która funkcjonuje do dzisiaj, również w naszym kraju, a oznacza produkowany z krowiego mleka charakterystyczny, zatopiony w słodkiej, lekko osolonej śmietance biały ser o grubej, ziarnistej konsystencji.

Ciekawy produkt

Serek wiejski Hej! 200 g i 400 g to produkt dobrej jakości w dobrej cenie. Zwłaszcza duże opakowanie może być jednym z najbardziej atrakcyjnych w swojej kategorii.

Producent: Radomsko (OSM).


Dużo zalet w małym serku

Podstawą zaliczanego do serów twarogowych niedojrzewających serka wiejskiego jest ziarnisty twaróg, któremu towarzyszą śmietanka i białka mleka, a także najczęściej sól. Serek ten jest wytwarzany metodą koagulacji kwasowo-podpuszczkowej mleka, a otrzymana w ten sposób masa jest podgrzewana i termizowana. Uzyskane tą drogą ziarno oddziela się od serwatki, płucze i schładza, a na koniec miesza z osoloną śmietanką. W ten sposób powstaje finalny produkt.

Serek wiejski jest ceniony za wiele zalet. Ten rodzaj twarożku jest cennym źródłem wapnia i pełnowartościowego białka. Kolejny plus to niska zawartość węglowodanów i kalorii, a także naturalność produktu, którą zawdzięcza on brakowi sztucznych dodatków, barwników lub zagęstników. Z tego też właśnie wynika krótki termin przydatności do spożycia tego serka i jego duża wrażliwość na warunki przechowywania.

Niska kaloryczność, w połączeniu ze stosunkowo dużą zawartością białka sprawiają, że serek wiejski jest w gronie top produktów polecanych przez dietetyków – nie tylko osobom, które muszą popracować nad wagą lub chcą ją utrzymać, ale także ludziom starszym i kobietom w ciąży. Jeśli dodamy do tego fakt, że ze względu na zawartość kazeiny serek wiejski jest bardzo wartościowym elementem jadłospisu także w przypadku uprawiania sportów wysiłkowych, można zaryzykować stwierdzenie, że to produkt prawie dla wszystkich.

Serki wiejskie są też lubiane za to, że dają duże pole do popisu dla tworzenia indywidualnych kompozycji – naturalny serek doskonale komponuje się np. z orzechami, suszonymi owocami lub świeżymi warzywami, a także z wieloma przyprawami, jak bazylia bądź czosnek. Co więcej, doskonale sprawdzi się zarówno jako samodzielna przekąska, jak i składnik potraw, np. naleśników lub placków.

Jak to zwykle bywa w przypadku kategorii rozpoczynających dopiero walkę o rynek, początkowo serki wiejskie dostępne były w wersji naturalnej. Dość szybko na półkach pojawił się też wariant wzbogacony szczypiorkiem. Dziś wybór jest znacznie większy, a obok serków o smakach wytrawnych, do dyspozycji konsumentów są też odmiany słodkie, np. z owocowymi musami. Oczywiście, jak w większości kategorii, także i w tej spotkamy też wersje light. Nie może być inaczej, skoro mowa o produkcie często utożsamianym z dietą pozwalającą powrócić do upragnionej linii.

Strona 1 z 3