Opakowania: Opakowania do mleka

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Biznes 2/2016 (24)

Mleko to surowiec bardzo nietrwały. Mleko jest też czułe na światło, obce zapachy i tlen. Ze względu na skład i właściwości wymaga odpowiedniego przechowywania. Dlatego też w przypadku mleka muszą być spełnione pewne warunki przechowania, a odpowiednio dobrane opakowania wspomagają ten proces. Obecnie mleko pakuje się w cztery typy opakowań. Są to opakowania kartonowe, sztywne opakowania sztuczne, elastyczne opakowania sztuczne oraz inne w tym szkło i metal. Obecnie opakowania kartonowe do płynnej żywności są największą grupą opakowań do mleka.

Materiały opakowaniowe do mleka płynnego

Na całym świecie mleko płynne jest pakowane w różnego typu opakowania jednostkowe i zbiorcze. Istnieje szereg wymogów branych pod uwagę przy opracowywaniu opakowań. Opakowania muszą przez cały czas ich użytkowania zachować czystość i atrakcyjność wizualną, muszą być gwarantem, że mleko zachowa świeżość podczas jego przechowywania w opakowaniu oraz musi mieć rozmiary umożliwiające na wygodne użytkowanie przez konsumentów oraz wychodzić naprzeciw ich potrzebom.

Jednocześnie opakowanie powinno zabezpieczać mleko przed niekorzystnymi zmianami w okresie przydatności do spożycia, a także przed wpływem składników opakowania oraz innych obcych substancji.

Opakowania jednorazowego użytku

Opakowania jednorazowego użytku są klasyfikowane, jako opakowania giętkie (tzw. flexible packaging). Są one używane do pakowania raz i utylizowane przez konsumenta ostatecznego po zużyciu produktu. Opakowania plastikowe nie cieszą się dobrą opinią ze względu na długi okres rozkładu i zanieczyszczenie środowiska.

Przykładem opakowania plastikowego są różnego typu plastikowe torebki/woreczki, które są wykonywane z tzw. giętkich materiałów plastikowych. Najczęściej stosowanym materiałem jest polietylen (PE). Obecnie istnieje wiele rodzajów polietylenu, o różnej grubości. Najniższą gęstość ma materiał o nazwie LDPE (0,91-0,925 g/cm3), średnią MDPE (0,926-0,941 g/cm3), a najwyższą HDPE (0,942-0,970 g/cm3). Tego typu materiały są bardzo dobre w użytkowaniu jako bariera wilgotności, ale dość słabe jeżeli chodzi o przepuszczalność tlenu. Z kolei wersja HDPE jest przepuszczalna dla wilgoci. Tego typu opakowania mogą być też produkowane z chlorku poliwinylu (PVC), który przekształcany jest w PPVC. Produkty te budzą jednak kontrowersje ze względu na możliwość migracji substancji toksycznych.

Niemniej jednak tego typu opakowania mają wiele zalet. Są lekkie, łatwe do przenoszenia, ekonomicznie oraz pozwalają na obejrzenie produktu wewnątrz. Podczas transportu nie hałasują (jak butelki szklane) oraz obniżają zużycie detergentów w porównaniu z opakowaniami mytymi podczas procesu produkcyjnego. Ich negatywną cechą jest problem z szybką utylizacją.

Kolejną kategorią są kartony do płynnej żywności. Zaletami kartonów są: niska waga oraz ergonomiczna budowa ułatwiająca optymalizację transportu. Kartony są higieniczne i łatwe do wystawienia na półce. Papier wykorzystany do ich produkcji poddawany jest recyklingowi w papierniach oraz firmach produkujących płyty. W przypadku renomowanych producentów, takich jak np.: Tetra Pak, coraz większy odsetek opakowań posiada certyfikat FSC, który poświadcza, że celuloza pochodzi z kontrolowanych upraw leśnych, gdzie, zgodnie z polityką zrównoważonego rozwoju, ścięte drzewa zastępuje się nowymi, co nie powoduje uszczuplenia zasobów leśnych.

Papier i materiały papierowe także mogą być używane w formie opakowania, jako kartony, pudła, torby i kubeczki (do mleka, jogurtu, kawy, czekolady, herbaty). Opakowania te są wykonane z papieru bielonego lub niebielonego, z papieru odpornego na tłuszcze, papieru pergaminowego, papieru powleczonego woskiem, plastikiem, proste lub faliste papierowe tektury.

Strona 1 z 5