Austria: Sery znad modrego Dunaju

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Austria to państwo położone w Europie, federacja dziewięciu krajów związkowych o powierzchni 83 871 km². Mleczarstwo Austrii jest uważane za najbardziej konkurencyjny sektor mleczarski w Unii Europejskiej. Austriacy mają obsesję na punkcie zdrowego żywienia i stylu życia. Cechą znamienną tego rynku mleczarskiego jest także głębokie przywiązanie konsumentów do tradycyjnych produktów rodzimych, cenionych za ponadprzeciętną, jakość. W Austrii panuje także głębokie przekonanie, że lepiej kupić mniej, ale najwyższej jakości. Jednak w Austrii na naszych oczach toczy się zażarta walka krajowych i międzynarodowych producentów mleczarskich. Walka ta podsycana jest przez oligarchiczne sieci handlowe.

Gospodarka Austrii

W Austrii funkcjonuje społeczna gospodarka rynkowa, która należy do najbardziej rozwiniętych ekonomicznie krajów w UE. Wskaźnik PKB per capita na poziomie 41 700 USD daje Austrii 4. miejsce w Unii Europejskiej, przed Wielką Brytanią, Niemcami i Francją (źródło: PSN). Środkiem płatniczym w Austrii jest euro. Podatki stanowią 43% PKB, co jest poziomem nieco niższym niż w krajach skandynawskich. Bezrobocie, w zależności od metody liczenia wynosi 4,4% albo 6,8%. Wskaźnik rozpiętości w dochodach jest jednym z najniższych na świecie.

Gospodarka austriacka jest w dobrej kondycji, dzięki silnemu wzrostowi gospodarczemu (ok. 3% PKB rocznie) w latach przedkryzysowych, zrównoważonemu budżetowi, niskiej stopie bezrobocia, dynamicznemu rozwojowi gospodarek partnerskich oraz wyjątkowo sprawnej współpracy państwa ze związkami zawodowymi.

Największym partnerem handlowym Austrii są Niemcy, skąd importuje się ok. 50% towarów. Znaczący udział w wymianie handlowej mają też Włochy oraz Szwajcaria. Według wstępnych danych Ministerstwa Gospodarki obroty handlowe Polska-Austria osiągnęły w 2011 roku poziom 5,3 mld euro.(źródło: PIWAG).

Rolnictwo i hodowla

Austria należy do krajów górzystych – 2/3 jej powierzchni stanowią Alpy wschodnie oddzielone podłużnymi głębokimi obniżeniami. Aż 2/5 kraju jest porośnięte lasami, a 28% kraju zajmują tereny chronione. Rolnictwo daje zatrudnienie 5,5% siły roboczej i wytwarza jedynie 1,9% rocznego PKB. W Austrii ze względu na niekorzystne ukształtowanie terenu, powierzchnia użytków rolnych spada, a opłacalność produkcji rolnej zmniejsza się. Użytki rolne stanowią 39,6%. Zbiory zbóż na 1 ha są mniejsze niż w innych nizinnych krajach Europy Zachodniej, ale wyższe niż w krajach Europy Wschodniej.

Uprawiane są główne, kukurydza, buraki cukrowe oraz ziemniaki. Hoduje się bydło domowe, trzodę chlewną, drób, owce.

Mleczarstwo w Austrii

Według badań holenderskiego Uniwersytetu w Wageningen mleczarstwo w Austrii jest najbardziej konkurencyjnym sektorem mleczarskim w UE. Swoje wnioski badacze postawili na podstawie analizy potencjału wzrostu, innowacyjności, produktywności, wartości dodanej oraz proeksportowości danego kraju. Na kolejnych miejscach znalazły się Włochy, Francja, Holandia i Niemcy.



Strona 1 z 4