Twarogi do wypieków: Ser(nik) zwycięzców

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 6/2015 (73)

Sernik to jedno z najpopularniejszych ciast w Polsce. W rankingu najpopularniejszych ciast w naszym kraju opracowanym przez portal Onet.gotowanie sernik zajmuje zaszczytne 2. miejsce, między jabłecznikiem a kremówką. Miłość do tego specjału jest tak wielka wśród naszych rodaków, że powstało kilkanaście odmian tego ciasta. Kiedy wrzucimy do wyszukiwarki słowo „sernik” w ciągu kilku sekund otrzymamy długą listę receptur tego specjału i rad jak wykonać najlepszy sernik na świecie. Wśród najczęściej wskazywanych wariacji na ten temat znajdziemy m.in. sernik wiedeński, tradycyjny z rodzynkami, krakowski z kratką i lukrem, z brzoskwiniami, królewski, z porzeczkowym musem, kawowy czy z kruszonką.

Jak wskazują badania, Polacy na skutek intensyfikacji działań mediów w tematyce kulinariów z roku na rok coraz częściej interesują się samodzielnym gotowaniem i pieczeniem w domu. Sami chcą przygotowywać swoje potrawy i wypieki. Szukają ciekawych inspiracji w internecie lub programach telewizyjnych. Pieczenie jest jednak działką, która nastręcza najwięcej trudności i wymaga pewnych umiejętności i doświadczenia. Dla wielu osób upieczenie sernika wydaje się nie lada wyzwaniem. Podstawowym problemem jest wybór białego sera oraz konieczność mielenia go. Dlatego też producenci wykorzystując zainteresowanie Polaków kulinariami od kilku lat oferują ciekawy półprodukt – ser twarogowy do wypieków. Produkt ten znacznie ułatwia wykonanie sernika w domu.

Sernik – ciasto zwycięzców

Historia sernika sięga ponad 2 tysięcy lat. W Rzymie ciasto to nosiło nazwę libum i składało się z mąki, sera, jaj i miodu. Specjał ten służył jednak wyłącznie do celów sakralnych. Obecnie przyjmuje się, że pierwszą osobą, która „dotknęła” tematu sernika w literaturze był grecki filozof, kucharz i degustator – Aegimus. Spod jego pióra wyszła pierwsza na świecie książka o sztuce wypieku serników. Kolejną osobą, która wspomniała o serniku był rzymski polityk i pisarz – Katon Starszy, który swoje wrażenia z degustacji zawarł w dziele literackim „De re rustica czyli Rzecz wiejska”. O serniku wspomina także rzymski ekspert kulinarny – Marcus Porcius Cato. Według jego przepisu, aby zrobić to ciasto wystarczyło „wziąć” 2 kg sera, dobrze pokruszyć go w moździerzu, dodać 1 funt chleba z mąki pszennej, wymieszać z serem, dodać 1 jajo i wszystko dobrze wymieszać. Uformować placek i gotować na gorącym kamieniu”.

Sernik był także w starożytności symbolem zwycięzców. Serwowano go podczas igrzysk olimpijskich i zaszczyt jego skonsumowania mieli wyłącznie mistrzowie i zwycięzcy w starożytnej Grecji. Sernik wędrował, jako przysmak Rzymian wraz z ich podbojami w Europie. Charakterystyczny smak zadomowił się w wielu krajach europejskich, gdzie uzyskiwał uznanie w oczach podbitych narodów. Ciasto wszędzie znajdowało zainteresowanie, a lokalni specjaliści tworzyli jego kolejne „narodowe” wersje. Obecnie uznaje się, że przepis na sernik o smaku i wyglądzie, jaki znamy dzisiaj ukształtował się mniej więcej w XVIII wieku w Wielkiej Brytanii.

W Polsce sernik jest uważany za ciasto narodowe, o bogatym spektrum smakowym. Na nasze ziemie ciasto to przywędrowało z terenów kultury kulinarnej krajów niemieckojęzycznych – głównie Austrii. Ciasto to zyskało popularność dzięki królowi Janowi III Sobieskiemu, który został poczęstowany „ciastem zwycięzców” po odsieczy wiedeńskiej w 1683 roku, i tak się w nim rozsmakował, że zażądał serwowania go na dworze królewskim.  Wkrótce rozkochali się w nim wszyscy.

Ciekawy produkt

Coraz więcej osób eksperymentuje w kuchni i używa twarogu tradycyjnego poszukując najlepszego sernika. Produkt mleczarni KaMos (SM) jest wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych MRiRW i posiada certyfikat Jakość Tradycja. Takie produkty o niezmienionej recepturze od ponad 50 lat mogą być przedmiotem zainteresowania wielu tradycyjnych klientów oraz tych, którzy szukają własnej receptury na najlepszy sernik.

Producent: KaMos (SM).


Strona 1 z 5