Grecja: Greckie przysmaki

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)

Przeciętnemu Polakowi Grecja kojarzy się z pogłębiającym się wewnę-trznym kryzysem, destabilizacją polityczną oraz problemami gospodarczymi. Jednak mimo tych wszystkich negatywnych konotacji w okresie wakacyjnym wielu z nas wciąż wybiera ten kraj, jako miejsce spędzenia wolnego czasu, z gwarantowaną pogodą i historią starożytną w tle. Kultowymi mleczarskimi produktami greckimi są ser feta oraz jogurt grecki, które są najbardziej popularnymi produktami greckimi w Polsce i na świecie. Grecja słynie także z innych ciekawych produktów, do których należą m.in. sery Halloumi, Anthotyros, Graviera, Kasseri, Kalathaki, Kefalograviera, Kefalotiri, Kopanisti, Manouri, Metsovone, Mizithra, Xigalo Siteias.

Sytuacja gospodarcza Grecji

Sytuacja gospodarcza Grecji jaka jest – widać codziennie w relacjach telewizyjnych. Grecja za sprawą kredytów zagranicznych, na przestrzeni lat stała się krajem rozwiniętym, o wysokim wskaźniku rozwoju społecznego. Przed wejściem do UE gospodarka Grecji oparta była głównie na rolnictwie, rybołówstwie i surowcach. Po wejściu do Unii w 1981 roku nastąpiły znaczne przemiany gospodarcze. Według danych z 2013 r. Grecja opierała się głównie na dochodach z usług: 80%, przemysłu 16% oraz rolnictwa 4%.

Mimo względnego postępu w ostatnich dwóch dekadach, gospodarka Grecji pozostaje w głębokim cieniu za innymi krajami strefy euro, a sytuację gospodarczą tego kraju znacząco pogłębił kryzys finansowy z 2008 roku, powodujący recesję i „kurczenie” gospodarki. Wydatnym problemem Grecji jest wysokie bezrobocie, które utrzymuje się na poziomie 27%. Zacofanie Grecji w stosunku do UE potwierdzają niskie wydatki na szkolnictwo, naukę, informatyzację i telekomunikację kraju oraz nieobecność na polu innowacji. Niestety, w Grecji istnieje duża ingerencja państwa, co powoduje znaczne opóźnienia systemowe. W 2013 r. Grecja trafiła z grupy państw rozwiniętych do grupy państw rozwijających się. Państwo jest bardzo mocno zadłużone, ma trudności z przyciągnięciem kapitału, a gospodarka znajduje się w stagnacji.

Rolnictwo w Grecji

Sektor rolniczy wytwarza obecnie zaledwie 4% PKB. Ziemie uprawne zajmują 21% powierzchni kraju, łąki i pastwiska 24%, lasy i zarośla 40%, reszta to nieużytki. Gleby są w większości kamieniste i nieprzydatne rolniczo.

W rolnictwie Grecji przeważają drobne gospodarstwa rolne (65% ma 1-5 ha, a 1% ma powyżej 50 ha). Zaledwie 9% ludności otrzymuje dochody wyłącznie z rolnictwa, ale działalnością rolniczą zajmuje się w sumie około 15% ludzi czynnych zawodowo. Główne uprawy to: oliwki, winorośl, cytrusy, bawełna, pszenica, tytoń, warzywa, a na północy ryż. Duże znaczenie ma rybołówstwo oraz połów skorupiaków i gąbek. Hodowla ma małe znaczenie ze względu na niską jakość pastwisk. W odróżnieniu od mleczarstwa większości krajów Unii mleczarstwo greckie opiera się na mleku owiec i kóz.

 

Mleczarstwo w Grecji

Sektor spożywczy odgrywa istotną rolę w gospodarce Grecji. Około 1300 zakładów przemysłowych kreuje 70 tys. miejsc pracy. Według nieoficjalnych danych z przemysłu greckie mleczarstwo jest trzecim, co do ważności segmentem w kategorii rolno-spożywczej i tworzy 17% całkowitej produkcji tego sektora gospodarki. Obecnie, na skutek kryzysu mleczarstwo pozostaje na stabilnym poziomie, ale nie rozwija się. Zauważa się systematycznie zmniejszającą się liczbę gospodarstw rolnych i zakładów przetwarzających mleko.

Podobnie jak w innych populacjach światowych społeczeństwo greckie starzeje się W mleczarstwie greckim odbijają się trendy z innych państw Europy. Starzejące się społeczeństwo poszukuje produktów sprzyjających ich zdrowiu, o obniżonej zawartości cholesterolu, tłuszczu lub wręcz beztłuszczowych. Mleko pełne kierowane jest do dzieci i młodzieży.

W związku z kryzysem Grecy dysponują mniejszymi budżetami i poszukują intensywnie tańszych odpowiedników ulubionych produktów lub kupują je w promocjach. Popularnymi sklepami są dyskonty, gdzie przywiązuje się wagę do niskich cen artykułów spożywczych, zarówno pod markami własnymi jak i produktów markowych. Chcąc redukować koszty Grecy poszukują produktów o długim okresie przydatności do spożycia, tj. mleko UHT lub skondensowane. Głównymi kierunkami, w jakim rozwija się mleczarstwo w Grecji jest produkcja mleka, jogurtu, serów, lodów, śmietany oraz masła.

Strona 1 z 6