Mleko zagęszczone: Często gęsto?

Aleksandra Karpińska
Forum Mleczarskie Handel 4/2015 (71)


Grono firm mleczarskich, które posiadają w swojej ofercie mleko zagęszczone, nie jest duże. Należy jednak zauważyć, że trendy żywieniowe wpływają również na tę grupę produktów i sprawiają, że w sklepach znaleźć można wzbudzający zainteresowanie towar.

Lekki styl

Nie ulega wątpliwości, że bardzo silną pozycję rynkową w kategorii mleka zagęszczonego ma Gostyń (OSM). Spółdzielnia poświęca dużo uwagi tej grupie produktów; jej portfolio w tym obszarze jest mocno rozbudowane, a zakład produkcyjny (jak można dowiedzieć się ze strony internetowej) „wyposażony jest w nowoczesne linie do produkcji mleka zagęszczonego niesłodzonego i słodzonego w opakowaniach kartonowych i puszkach, mleka zagęszczonego niesłodzonego light, mleka smakowego w tubach (…)”. Gostyńska spółdzielnia oferuje konsumentom m.in. Mleko zagęszczone niesłodzone dostępne w puszce, jak również o różnych gramaturach. Firma ma w swoim portfolio również produkty odpowiadające na potrzeby tych konsumentów, którzy dbają o figurę i nie pozwalają sobie na zbyt duże kulinarne szaleństwa, a jednocześnie nie chcą zupełnie rezygnować z pewnych dań. Przykładem takiego produktu może być Mleko zagęszczone niesłodzone gostyńskie light (zawierające 4% tłuszczu), które według zapewnień producenta, nadaje się zarówno do kawy, herbaty bądź kakao, jak również znajduje zastosowanie podczas wypieków lub sporządzania kremów. W rozbudowanej ofercie spółdzielni z Gostynia znajdują się również produkty, które nie tylko odpowiadają na potrzeby osób będących na diecie, ale również tych, które szukają produktów, które pozytywnie wpłyną na ich zdrowie. Tacy konsumenci mogą wybierać między mlekiem zagęszczonym gostyńskim light z błonnikiem lub z magnezem – mleko zagęszczone z błonnikiem skierowane jest do „osób aktywnych, dbających o linię”, a mleko zagęszczone z magnezem do „osób aktywnych, potrzebujących uzupełnienia witamin”. Umieszczenie przez Gostyń (OSM) w ofercie lekkich i zawierających mniej tłuszczu produktów jest jeszcze bardziej zrozumiałe w świetle opublikowanego w sierpniu 2014 roku przez CBOS komunikatu z badań „Diety Polaków” (Nr 113/2014). Wynika z niego, że w rocznym okresie poprzedzającym przeprowadzenie badania 26% respondentów stosowało dietę, która polegała na wykluczeniu z listy codziennie spożywanych potraw wybranego produktu. Według wyników badań, 55% respondentów wyeliminowało ze swojej diety cukier i słodycze, a 34% tłuste potrawy. Powodem decyzji o wykluczeniu konkretnych produktów z jadłospisu była przede wszystkim chęć utraty kilogramów – taką odpowiedź wskazało 36% ankietowanych. Dla zaledwie o 1% mniej badanych główną przyczyną była potrzeba „zdrowego odżywiania się, poprawy samopoczucia, kondycji”. Z kolei dla 34% eliminacja konkretnego produktu była motywowana dolegliwościami i chorobami.

Źródłem cennych informacji o oferowanych produktach oraz ciekawostek z obszaru mleczarstwa jest strona internetowa Gostyń (SM). Wśród treści zgormadzonych na stronie warto wyróżnić m.in. sekcję „Pogromcy mlecznych mitów”, w której autorzy wyjaśniają m.in. czy mleko wybiela zęby, czy przyczynia się do tycia oraz czy nawilża skórę. Na stronie internetowej są również na bieżąco zamieszczane aktualności. Można tam znaleźć m.in. porady jak wybrać mleko do kawy lub dowiedzieć się o akcjach organizowanych przez firmę.

W ofercie Gostyń (SM) znajduje się również Mleko zagęszczone słodzone o smaku waniliowym, karmelowe oraz kakaowe, które firma poleca do bezpośredniego spożycia, użycia jako dodatku do lodów i ciast oraz podawania z deserem lub owocami. W portfolio spółdzielni jest także Mleko zagęszczone słodzone gostyńskie, które oprócz wymienionych zastosowań proponowane jest również jako dodatek do czekolady do picia czy kawy.

Trzeba również zauważyć, że wiele spośród wymienionych produktów sprzedawanych jest w wyróżniających się designem kartonikach. Dodatkowo posiadają one zakrętki, co sprawia, że konsumpcja jest wygodniejsza. Jak zostało podkreślone na stronie internetowej spółdzielni w Gostyniu „nowoczesne linie do aseptycznego konfekcjonowania produktów, pozwalają na zastosowanie opakowań kartonowych o zróżnicowanej gramaturze oraz opakowań kartonowych w formie wielopaków”.

Strona 1 z 2