Irlandia: Produkty z zielonej wyspy

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2015 (68)

Rolnictwo w Irlandii pozostaje jedną z najważniejszych gałęzi gospodarki. Jest ono wysoko zmechanizowane, wysokowydajne i daje zatrudnienie 9,5% ludności. Produkcja wołowiny i mleka stanowi 58% ogółu produkcji rolnej. Olbrzymią większość w rolnictwie stanowią małe gospodarstwa rolne. Powierzchnia przeznaczona pod uprawy rolnicze jest niewielka, za to wysoce produktywna. Olbrzymie obszary łąk i sprzyjający klimat pozwalają na całoroczny wypas zwierząt i uzyskiwanie doskonałej jakości mleka oraz niepowtarzalnych w smaku produktów mleczarskich.

Mleczarstwo w Irlandii

Sektor rolno-spożywczy to blisko 8% całkowitego PKB Irlandii. Obroty handlowe Irlandii związane z sektorem rolno-spożywczym osiągają rocznie poziom 24 mld euro. W 2012 r. produkcja rolna brutto w Irlandii została oszacowana na 5,6 mld euro, z czego największy udział miała produkcja wołowiny (38%) oraz mleczarska (29%). W 2013 roku w strukturze eksportu w grupie produktów rolno-spożywczych dominującą pozycję zajmowały: produkty mleczarskie (30%), wołowina (21%), żywność przetworzona (17%), napoje (13%), wieprzowina (6%).

Kulinaria Irlandzkie

Irlandia to kraj w przeważającej części rolniczy, gdzie sztuka kulinarna opiera się na prostej kuchni wiejskiej, składającej się z niewyszukanych, ale bardzo pożywnych potraw. Na przestrzeni lat kuchnia irlandzka uległa pewnym wpływom kuchni międzynarodowych, ale w przeważającym ujęciu nawyki żywieniowe pozostały te same. Kuchnia Irlandii wyznaje prostą zasadę: „dużo i tłusto”. Głównymi spożywanymi produktami są nabiał, mięso, ryby oraz owoce morza. Kraj ten nie ma bogatej tradycji kulinarnej, a przepisy znane są głównie z tradycji ustnej i domowych zapisków. Typowe dla kuchni irlandzkiej są potrawy przygotowywane z ziemniaków, mleka i jego przetworów, warzyw i mięsa oraz produktów zbożowych. Spośród produktów mleczarskich Irlandczycy preferują sery. Najbardziej znanymi markami serów są Gubbeen i Cashel Blue. Sery te cieszą się dobrym imieniem zarówno w Europie jak i na całym świecie.

Największe bogactwo Irlandii

Bez wątpienia mleko jest jednym z ważniejszych dóbr kulinarnych i produkcyjnych Irlandii. Bez niego także nie byłoby smakowitych irlandzkich serów, masła i śmietanki. Do jakości irlandzkiego mleka przyczynia się głównie specyficzny irlandzki klimat, dzięki czemu Irlandię porastają soczyste zielone pastwiska, stanowiące doskonałe warunki do wypasu bydła różnych ras.

Badania historyczne wskazują, iż w Irlandii tradycje serowarstwa istnieją od czasów Celtów. Wówczas produkty mleczarskie nazywano „whitemeat”. Jednak na skutek wydarzeń historyczno-gospodarczych umiejętności i wiedza pokoleń serowarów tego kraju zanikały i Irlandia w zasadzie nie może pochwalić się wielowiekową tradycją produkcji konkretnego gatunku sera jak np.: Francja, Włochy czy Holandia. Jednakże pewne ożywienie w tym obszarze przyszło pod koniec lat 80. ubiegłego wieku, kiedy na nowo zaczęto wracać do korzeni serowarstwa.

Ponieważ w Irlandii brak było spisanych receptur i technologii Irlandczycy głównie czerpali wiedzę i doświadczenie z tradycji znających się na serach europejskich sąsiadów: Francuzów, Holendrów czy Anglików. Dlatego irlandzkie sery łatwo przyrównać do różnych klas serów znanych w innych krajach. Obecnie w Irlandii produkuje się ponad 140 rodzajów serów, zarówno z mleka pasteryzowanego, niepasteryzowanego, z mleka krów, kóz czy owiec. Irlandczycy mają dość elastyczne podejście do hodowli i produkcji, dzięki czemu mogą pochwalić się dużą różnorodnością.

Charakterystyczną cechą wyspiarskiego sera jest to, że mleko do jego produkcji pozyskiwane jest od jednego stada z jednej farmy. O oryginalności produktu może świadczyć wytwórca, będący najczęściej właścicielem gospodarstwa. Sery są bardzo często wyrabiane ręcznie, mają certyfikaty autentyczności i łatwo sprawdzić skąd pochodzą. I co najważniejsze, niewielkie stada krów są wypasane na wolnym wybiegu, dlatego smak mlecznych produktów jest szczególny.

Irlandia jest jednym z największych w Europie eksporterów produktów mleczarskich, wołowiny i mięsa owczego. Jest też największym w Europie eksporterem mleka w proszku dla niemowląt. Irlandia zaspokaja blisko 15% światowego zapotrzebowania na mleko w tym segmencie rynku. W Irlandii eksportuje się ponad 80% rodzimej produkcji mięsa wołowego i produktów mleczarskich (dane wg Bord Bia, Food and Drink Industry Ireland, Food and Safety Authority, dane statystyczne GUS, za: Ambasada RP w Dublinie).

W 2012 r. produkcja mleka w Irlandii osiągnęła poziom 5,2 mld litrów. Z całości produkcji 487 mln litrów zostało skonsumowane w postaci płynnego mleka. W 2011 r. wyprodukowano 145 tys. ton masła i 180 tys. ton sera żółtego. (dane za: Ministerstwo Gospodarki/portal promocji eksportu).


Strona 1 z 3