Sery typu szwajcarsko-holenderskiego 2w1: Ser szwajcarsko-holenderski

Aleksandra Karpińska
Forum Mleczarskie Handel 3/2014 (64)

Chcąc sprzedać produkt warto zbudować wokół niego historię. W przypadku serów typu szwajcarsko-holenderskiego nie jest to zadanie trudne, ponieważ zarówno za szwajcarską, jak i holenderską produkcją serów stoi wiele lat tradycji. Warto to wykorzystać w budowaniu działań promocyjnych i sprzedażowych.

Wdzięczna grupa

Ser typu szwajcarsko-holenderskiego należy do grupy serów podpuszczkowych, czyli takich, które powstają poprzez ścinanie mleka enzymem trawiennym nazywanym podpuszczką. Sery podpuszczkowe można podzielić na miękkie, twarde i topione. Sery podpuszczkowe twarde stanowią wdzięczną kategorię produktów, ponieważ mają swoją własną historię, wywodzą się z konkretnych regionów geograficznych, posiadają tradycyjny i oryginalny sposób wytwarzania oraz mają przypisane wyłącznie im charakterystyczne smaki, zapachy czy barwy.

Różnią się również między sobą zawartością tłuszczu, wody, składników mineralnych oraz witamin z grupy B – konsument może wybierać do woli. Niektóre z nich zostały wpisane na listę Chronionej Nazwy Pochodzenia. Wszystko to sprawia, że są produktami bardzo zapadającymi w pamięć. Silną reprezentację serów podpuszczkowych stanowią sery twarde typów włoskiego, bałkańskiego, angielskiego, szwajcarskiego, holenderskiego oraz brane dzisiaj pod lupę, sery typu szwajcarsko-holenderskiego.

Szwajcar a Holender

Szwajcaria i Holandia to kraje, które słyną z produkcji serów. To w Szwajcarii w dolinie rzeki Emme wiele wieków temu rozpoczęła się produkcja znanego do dziś i cieszącego się niezwykłą popularnością sera Emmentaler, który jest serem pełnotłustym powstającym z surowego mleka. Przed 8 laty przyznano mu certyfikat AOC (Appellation d’Origine Contrôlée), którym wyróżnione zostają produkty wytwarzane w miejscu ich historycznego pochodzenia oraz produkowane na podstawie technik przekazywanych z pokolenia na pokolenie. Cechą charakterystyczną tego produktu są duże dziury, które są efektem procesu fermentacji. Sery szwajcarskie charakteryzują się długim okresem dojrzewania oraz słodkim smakiem. Są idealne do deski serów oraz jako element przekąsek. Sprawdzają się również w wersji „na ciepło”. Do bardzo znanych i lubianych reprezentantów serów holenderskich należy natomiast Edam, którego historia zaczęła się w holenderskim mieście o tej samej nazwie – Edam. Sery holenderskie odróżniają się od szwajcarskich kwaskowością. Jest ona jednak łagodna, co sprawia że mogą być swobodnie używane w kuchni podczas przyrządzania różnych potraw. Sery holenderskie są bardzo popularne wśród Polaków, którzy chętnie po nie sięgają. Należy zauważyć, że zarówno sery typu szwajcarskiego, jak i holenderskiego produkowane przez polskich producentów są pewnego rodzaju wariantem oryginalnych receptur wytwarzania. Często polscy producenci dają im polskie określenia, np. mazdamer czy morski.


2 w 1

Sery typu szwajcarsko-holenderskiego powstają według połączonych ze sobą szwajcarskich i holenderskich sposobów wytwarzania. Charakteryzują się dosyć ostrym smakiem oraz zapachem, jak również drobnymi oczkami, elastycznym miąższem oraz długim okresem dojrzewania. Okres dojrzewania jest kluczowy dla ich smaku – im dłużej dojrzewają, tym bardziej stają się ostre w smaku, o silniejszym zapachu i bardziej żółtej barwie.

Jacek Wyrzykiewicz

PR & Marketing Services Manager w Hochland Polska

Sery żółte dojrzewające to drugi po serach twarogowych segment rynku w Polsce. Od kilku lat rynek ten w naszym kraju wykazuje wzrost i jest mocno rozdrobniony – sery dojrzewające ma w swojej ofercie wielu mniejszych i większych producentów, a łączna oferta przekracza kilkaset produktów. Firma Hochland Polska ma w swojej ofercie sery żółte zarówno typu szwajcarsko, jak i holenderskiego.

Jednym z najbardziej znanych serów holenderskich jest Gouda. Gouda jest serem twardym, podpuszczkowym, dojrzewającym, produkowanym z pasteryzowanego mleka krowiego.

Emmentaler to najsłynniejszy ser szwajcarski. Swą nazwę zawdzięcza pięknej i malowniczej dolinie rzeki Emme w samym środku Szwajcarii. Sery żółte dojrzewające produkowane przez Hochland swoją sławę zawdzięczają wyjątkowemu smakowi, konsystencji i najwyższej jakości. Dla tych produktów najważniejsze jest zachowanie łańcucha chłodniczego, produkty wymagają przestrzegania takiego reżimu. Dla nas najważniejsze jest to, aby produkty Hochland w jak najlepszym stanie trafiały do konsumenta.

Staramy się edukować handlowców oraz zwracać uwagę na specyfikę dystrybucji i sprzedaży produktów Hochland. Najwięcej serów typu szwajcarsko-holenderskiego sprzedaje się w supermarketach, których znaczenie dynamicznie rośnie, następnie w małych i średnich sklepach spożywczych, a najmniej w dużych sklepach spożywczych i kioskach. Kupcy są jak najbardziej zainteresowani rozwojem półki tych serów, wspieramy ich w tych dążeniach. Na polskiej mapie dystrybucji produktów Hochland prawie nie ma białych plam. Co innego – to wielkość, czy wartość sprzedaży w poszczególnych regionach Polski.

Dzisiejsza struktura handlu trochę zaciera klasyczny do tej pory podział pomiędzy handlem nowoczesnym i tradycyjnym. Jako firma chcemy być wszędzie tam, gdzie nabywca może mieć potrzebę kupna sera. Poprzez odpowiedni dobór asortymentu i formatów opakowań różnicujemy ofertę pomiędzy typami sklepów, co nie wpływa na fakt, iż każdy sklep, każdy nabywca i każdy konsument jak dla nas tak samo ważny.

Strona 1 z 3