Śniadaniowy boom

Joanna Górska
Forum Mleczarskie Handel 1/2014 (62)

Śniadanie to najważniejszy posiłek dnia. Stare przysłowie mówi: „Śniadanie zjedz sam, obiadem podziel się z przyjacielem, a kolację oddaj wrogowi”. Niby wszyscy to wiedzą, ale jak to jest w praktyce? Tymczasem pierwsze śniadanie może być bardzo proste: kaszka, płatki albo ryż z mlekiem.


Polacy na bakier ze śniadaniem?

Niestety ze śniadaniem jesteśmy na bakier. Najczęściej tłumaczymy się porannym pośpiechem, brakiem czasu lub apetytu. A przecież według badania „Zachowania i nawyki żywieniowe Polaków” przeprowadzonego przez CBOS w 2010 r., co piąty Polak rezygnuje z codziennego śniadania. Najczęściej dotyczy to osób młodszych, uczniów i studentów (40%). Wśród najmłodszej grupy wiekowej (do 24 lat), aż 20% ankietowanych kilka razy w tygodniu rezygnuje z tego posiłku, a co szósty (18%) spożywa śniadania tylko sporadycznie lub w ogóle ich nie jada.

Dlaczego śniadanie jest ważne?

Rano organizm nie posiada odpowiednich zasobów energii, aby rozpocząć aktywnie dzień. Przez blisko 10-11 godzin pozostawał bez jej dopływu, podobnie jest ze składnikami odżywczymi. Dlatego też, jeżeli wychodzimy z domu bez śniadania nasz organizm jest w pewnym stopniu eksploatowany ponad siły.

Jednym z objawów tego stanu rzeczy jest gwałtowny spadek poziomu glukozy we krwi, który objawia się ospałością, dziwnym zmęczeniem oraz problemami z koncentracją, a także irytacją. Dlatego ważne jest, by jak najszybciej po przebudzeniu dostarczyć do organizmu stosowne paliwo. Podkreślmy tu z całą mocą – stosowne paliwo, bowiem wielu z nas albo bez posiłku biegnie do pracy lub spożywa wysokoenergetyczne produkty tj. słodkie bułeczki, ciastka lub batoniki. Niektórzy ratują się słodką kawą z mlekiem z papierowego kubka lub o zgrozo… napojem energetyzującym.

Niestety, chwilowy przyrost energii to tylko złudne marzenie o dobrym samopoczuciu przez dłuższą część dnia. Co gorsze nasz organizm przestawia się już na opcję „oszczędzanie”, a cukier prosty zawarty w wymienionych produktach spokojnie odkłada się w naszych biodrach jako tłuszcz. Organizm jest zdezorientowany i tworzy rezerwy energetyczne na gorsze czasy. Jeżeli nie uzupełnimy zapasów energii, to poziom glukozy spada i czujemy się zmęczeni, głodni, z bólem głowy. Nie wspomnę już o koncentracji czy rozsądnej aktywności zawodowej. W kolejnych godzinach rośnie ochota na coś słodkiego – nie potrafimy kontrolować tego, po co sięgamy podczas lunchu lub obiadu. Nieregularne posiłki to jedna z wielu przyczyn rosnącej wagi ciała.

Podsumowując: Pożywne śniadanie to najlepsza inwestycja w zdrowie, gdyż przekłada się na regulację przemiany materii, produkcję insuliny i funkcjonowanie układu trawiennego.

Jak powinno wyglądać pierwsze śniadanie?

Obecnie uważa się, iż każdy z pięciu rekomendowanych w ciągu dnia posiłków, w tym śniadanie, powinien zawierać:

  • porcję białka (pełnowartościowe białko zwierzęce w postaci chudego mięsa i /lub wędlin, jaj, nabiału tj. mleko, jogurt, kefir, maślanka, twaróg),
  • porcję węglowodanów złożonych (pieczywo pełnoziarniste, kasze o dużych ziarnkach, płatki owsiane czy też żytnie, makarony, płatki musli itp.),
  • oraz porcje owoców i warzyw (dostarczają m.in. witamin i składników mineralnych) w różnej postaci: świeżej bądź suszonej, w postaci powideł, dżemów, ponadto nasiona i orzechy.

Śniadanie w praktyce

Z badania przeprowadzonego w październiku 2013 roku przez firmę Tymbark wynika, iż spożywamy dwa typy śniadań. Od poniedziałku do piątku na naszym porannym stole pojawiają się najczęściej takie same produkty, przez co nasza dieta jest dość uboga i monotonna, a także bardzo często pozbawiona niezbędnej porcji witamin. Podczas śniadań królują wtedy kanapki (87%). Jemy je zazwyczaj sami, bez zbędnego celebrowania (55%), bez pozostałych członków rodziny, w pośpiechu, nerwowo zerkając na zegarek. Z raportu wynika, iż 20% Polaków swoje pierwsze śniadanie je dopiero w pracy.

W weekend do śniadania Polacy podchodzą z dbałością, starają się, by na stole znalazły się zarówno ulubione, ale też zdrowe produkty (sałatki, warzywa, owoce, soki). Jemy zdecydowanie dłużej i spokojniej, chcąc sobie sprawić, choć odrobinę kulinarnej przyjemności najczęściej w gronie rodzinnym.

Marek Wojciechowski

Dział Handlu i Marketingu w Czarnków (OSM)

Kwestia śniadania do tej pory w jadłospisie Polaka tak wyglądała: kanapka + to co zabierzemy z domu. Dziś w dobie ciągłego biegu i szybkiego stylu życia sięgamy po to, co znajdziemy na półce sklepowej. Kaszka Manna, Jogurt z Musli, Deser Ryżowy z dodatkiem sosów, Serek Wiejski lub Twarożek Śniadaniowy, to coraz częstsze śniadanie dla zabieganych uczniów, studentów czy też ludzi pracy. Pamiętając że śniadanie jest najważniejszym posiłkiem w ciągu dnia, produkty mleczne są bardzo dobrym wyborem. Poranny posiłek pozwala nam na łatwiejsze myślenie, lepszą koncentrację i daje nam energię do pracy i nauki. Ważne jest abyśmy dostarczyli w nim najważniejszych substancji odżywczych: węglowodanów, białek i tłuszczów; w jak najlepiej przyswajalnej i naturalnej dla organizmu formie. Konsumenci chętnie przyjmują i testują nowości, jednak naprawdę ważne są produkty które już znają i dają im poczucie dobrze zjedzonego pierwszego posiłku.


Strona 1 z 5