GEA Westfalia Separator Polska: Nie tylko wirówki

Janusz Górski
Forum Mleczarskie Biznes 3/2012 (15)



Wywiad z Wojciechem Walesieniukiem,
Dyrektorem Technicznym w GEA Westfalia Separator Polska


GEA Wesfalia Separator to najbardziej znana firma na świecie specjalizująca się w produkcji wirówek, dekanterów i linii technologicznych. Jakie są największe zagrożenia dla Państwa biznesu w Polsce w obecnym otoczeniu rynkowym?

Z naszej perspektywy rynek dla wirówek w Polsce jest bardzo szeroki i jednocześnie stabilny. Najwięcej wirówek sprzedajemy dla mleczarstwa, ale mamy też silną pozycję w ochronie środowiska, napojach czy przemyśle surowców odnawialnych. W ostatnich latach obserwujemy znaczne ożywienie w przemyśle mięsnym, chemicznym oraz stoczniowym. Aktywność w wielu branżach pozwala nam na stabilne działanie firmy pomimo kryzysu w niektórych sektorach przemysłu.

Jeśli chodzi o wybór oryginalnego sprzętu, to polski klient chętniej sięga po nowe wirówki znanych dostawców, bo mają sprawdzoną jakość, nowoczesne rozwiązania i posiadają odpowiednie zaplecze serwisowe.

W przypadku autoryzowanego serwisu i oryginalnych części zamiennych sytuacja zmienia się na lepsze z roku na rok. Dzisiaj mamy na naszym rynku ponad 400 wirówek i dekanterów. Dla bezpieczeństwa pracy oraz niezawodności prawie wszystkie pracują na oryginalnych częściach. Od początku tego roku działa nowy magazyn centralny w Niemczech. Została stworzona kompletnie nowa i sprawna logistyka dostaw części.

Jak oceniają Państwo poziom inwestycji w maszyny i linie technologiczne w branży mleczarskiej w tym roku? Jak Państwo oceniają poziom zamówień w porównaniu do ostatnich lat?

Przez ostatnie lata cała sprzedaż opiera się na wirówkach i dekanterach, choć GEA Westfalia to nie tylko dostawca pojedynczych maszyn. Mamy olbrzymie doświadczenie i bardzo świetne rozwiązania w liniach do produkcji serków, w masłowniach, liniach do produkcji tłuszczu bezwodnego czy laktozy. Bardzo dużo naszych linii pracuje w Polsce, ale ostatnio są one tylko rozbudowywane lub modernizowane. Liczymy jednak na nowe duże inwestycje także w tych dziedzinach.

W każdej branży ma miejsce swoisty wyścig technologiczny. Jakie technologie jutra GEA Westfaflia Separator oferuje mleczarzom już dziś?

W naszym przypadku nie nazywałbym tego wyścigiem. Cały swój potencjał opieramy przede wszystkim na technologiach, które są sprawdzone i przeznaczone do naturalnych produktów mleczarskich. Przypomnę chociażby taki produkt jak AMF (tłuszcz bezwodny). Produkt bardzo popularny na całym świecie, a w Polsce wytwarzany tylko w jednej mleczarni. Bardzo często przeciętny klient nawet nie zna jego właściwości lub zastosowania. Dla porównania w Niemczech AMF jest produkowany w 6 zakładach mleczarskich.

Następnym przykładem może być produkcja mleka świeżego oczyszczonego na wirówkach. Jest to mleko o wszystkich najlepszych właściwościach smakowych i odżywczych, a jednocześnie z terminem trwałości 21 dni. Jest też gama świetnych serków wirówkowych, zaczynając od tradycyjnego u nas serka homogenizowanego po serki dwuśmietankowe typu Philadelphia. Wszystkie te produkty są od wielu lat produkowane tradycyjną metodą, przy czym cały proces ulega ciągłym unowocześnieniom i optymalizacji. Zmieniają się też opakowania i dodatki smakowe.

Jakie są kluczowe przewagi Państwa oferty i Państwa rozwiązań technicznych dla zakładów mleczarskich?

Innowacyjność i elastyczność na potrzeby rynku. Mam tu na myśli coraz bardziej wydajne i oszczędne urządzenia, a także sprawne działania serwisu. Trzy lata temu z wielkim sukcesem wprowadziliśmy na polski rynek wirówki z napędem bezpośrednim DirectDrive, które są tańsze w eksploatacji, bardziej ciche i zajmują mniej miejsca w hali produkcyjnej. Były to maszyny o dużych wydajnościach 35000 do 70000 l/h. Od tego roku mamy już wirówki tego typu od 20 000 l/h.

Specjalną ofertą dla małych zakładów jest nowa generacja wirówek ECO. Są to wirówki o wydajności do 10 000 l/h, które napęd pasowy oraz falownik mają w standardzie. Wpływa to na obniżenie kosztów zużycia energii. Optymalizacja sterowania i wyposażenia pozwoliła na znaczne obniżenie naszych kosztów produkcji, przez co mają one po pierwsze bardzo atrakcyjną cenę, a po drugie krótki czas dostawy. I rzeczą ostatnią, ale równie ważną jest nasza obsługa serwisowa.

Nasza praca opiera się przede wszystkim na działaniach prewencyjnych, fachowym doradztwie technicznym oraz sprawnym zaopatrzeniu w niezbędne części.

Dziękuję za rozmowę.
Janusz Górski

Zobacz także