1. Aktualności
  2. Polska

Kolejny patent dla PMT Trading Sp. z o.o. i Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego

Źródło: PMT Trading
Autor: Monika Czaplicka

W dniu 21 sierpnia 2014 firmie PMT Trading Sp. z o.o. w Łodzi został udzielony przez Urząd Patentowy RP kolejny z zapowiadanych wcześniej na niniejszym Forum patent - „Sposób wytwarzania jogurtu z udziałem transglutaminazy”. Współwłaścicielem patentu jest Uniwersytet Warmińsko-Mazurski w Olsztynie.
Autorami opracowania patentowego są pracownicy Katedry Mleczarstwa i Zarządzania Jakością Wydziału Nauki o Żywności Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego dr inż. Maria Baranowska, dr inż. Krzysztof Bohdziewicz, prof. dr hab. inż. Bogusław Staniewski, prof. dr hab. inż. Władysław Chojnowski.
Przy tej okazji garść informacji na temat ochrony patentowej autorstwa Joanny Dziubińskiej - rzecznik patentowy.

Wynalazki to rozwiązania nowe, posiadające poziom wynalazczy i nadające się do przemysłowego stosowania. Nowość wynalazku powinna być ujęta na poziomie światowym szczególnie z uwagi na możliwość rozszerzenia ochrony na procedurę międzynarodową. Druga przesłanka jaka musi być spełniona przez wynalazek to „poziom wynalazczy”, czyli pokonywanie przez dane rozwiązanie problemów np. technicznych, dotąd nie rozwiązanych, ułatwienie dotychczasowych sposobów postępowania itp. Przesłanka ta ujęta w najkrótszy sposób oznacza, iż wynalazek dla znawcy danego tematu musi być odkrywczy. Niepisaną przesłanka, jednakże wynikającą z powyższych zapisów jest to, że wynalazek musi mieć postać techniczną. Oznacza to również, iż wszelkiego rodzaju pomysły, idee, koncepcje są wyłączone z ochrony.
Procedura udzielenia ochrony na wynalazki jest procedurą badawczą. Polega ona na skrupulatnym przeanalizowaniu przez Urząd wszystkich przesłanek, które wynalazek musi spełniać i wyjaśnieniu wszelkich powstałych, podczas tego badania wątpliwości.
Po udzieleniu patentu na wynalazek, Uprawniony nabywa wyłączne prawo dysponowania danym rozwiązaniem w sposób zarobkowy i zawodowy na terenie całego kraju.
Procedura udzielania patentów bywa długa i skomplikowana, ale daje Zgłaszającemu szereg możliwości. Po pierwsze ochrona jest przyznawana od daty zgłoszenia, czyli już w chwili wpłynięcia dokumentacji do Urzędu Patentowego, Zgłaszający uzyskuje „tymczasową” ochronę. Dzięki temu ma możliwość skuteczniejszej walki z nieuczciwą konkurencja, z tymi którzy próbują w sposób niezgodny z prawem wykorzystać jego rozwiązanie. Poza tym Zgłaszający może udzielać licencji oraz wszelkich innych umów przewidzianych prawem, zgodnie z którymi może pozyskać dodatkowy dochód ze swojego rozwiązania. Kolejna rzecz jaką daje zgłoszenie wynalazku do Urzędu Patentowego to możliwość kształtowania i podwyższania jakości rozwiązań / urządzeń / technologii itp. Następnie trzeba wymienić ważną rzecz jaką jest konkurencyjność na rynku – jeśli firma posiada zgłoszony i opatentowany wynalazek można powiedzieć, że jest „o krok przed konkurencją” – nabywca ma świadomość, że produkty tej firmy są nowe, innowacyjne, oparte o nowe technologie. Ponadto w szeregu różnych działań rynkowych posiadanie zgłoszonego lub opatentowanego wynalazku pozwala na pozyskanie różnorodnych dotacji i podpisanie korzystnych umów.
Pomimo iż procedura uzyskiwania ochrony jest długa i bywa skomplikowana, bardzo dużo przedsiębiorców podejmuje jednak ten trud by móc później egzekwować swoje prawa. Przykładem tutaj może być spółka PMT Trading z siedzibą w Łodzi, która wraz z naukowcami z Uniwersytetu Warmińsko – Mazurskiego z siedzibą w Olsztynie zgłosiła do Urzędu liczne rozwiązania z przemysłu mleczarskiego, które to rozwiązania wykorzystują enzym transglutaminaza. Większość tych wynalazków jest już publikowana, w stosunku do części z nich procedura już zakończyła się pozytywnie (decyzją o udzieleniu patentu), a część z nich dodatkowo korzysta z ochrony poza granicami kraju. Wynalazki „Sposób wytwarzania kefiru” i „Sposób wytwarzania jogurtu” – z udziałem transglutaminazy – chronione już są patentami. Natomiast wynalazki dotyczące sposobu wytwarzania sera twarogowego i sposobu wytwarzania miksów tłuszczowych korzystają z ochrony nie tylko w Polsce ale również w procedurach międzynarodowych.
Na koniec trzeba zauważyć, iż do naruszenia wynalazku / patentu dochodzi zarówno w chwili sprzedaży rozwiązania objętego ochroną przez osobę nie posiadającą do tego uprawnień, jak i przy wprowadzaniu do obrotu nielegalnie wyprodukowanych towarów. Odpowiedzialność ponosi zatem zarówno nieuczciwy dostawca, jak również osoba która zakupiła dane rozwiązanie / technologie itp. od nieuczciwego dostawcy i produkuje na tej podstawie towar objęty ochroną.