1. Aktualności
  2. Polska

Apel Dariusza Sapińskiego o likwidację kwot i wprowadzenie rekompensaty za sankcje

Źródło: Rada Ekspertów Mleczarstwa
Autor: Janusz Górski

Szanowny Panie Premierze,
w ciągu ostatnich siedmiu lat sprawowania przez Pana funkcji szefa rządu RP mieliśmy do czynienia z nienotowanym do tej pory rozwojem sektora rolno-spożywczego. Skok cywilizacyjno-technologiczny, związany z wejściem w struktury UE w połączeniu z trafnymi decyzjami Pana i ministrów Pańskiego rządu, wprowadził nas na wyżyny światowych rynków i giełd towarowych. To jest Pańskim niezaprzeczalnym i niekwestionowanym sukcesem. Dotyczy to szczególnie mleczarstwa, które w odróżnieniu od innych „tradycyjnie polskich” sektorów, z niedawnego kopciuszka stało się lokomotywą eksportową polskich przetworów. Chciałbym jednak z całą mocą podkreślić, że żadna, najdoskonalsza nawet technika i technologia na nic by się zdała, gdybyśmy nie dysponowali surowcem o odpowiedniej jakości i w niezbędnej ilości. To właśnie w tym zakresie nastąpiły epokowe przeobrażenia, albowiem tradycyjny rolnik, który stał się farmerem, producentem hodowcą, wykorzystawszy najnowsze zdobycze światowej wiedzy, wsparte niebywałą pracowitością, stanowi dziś o poziomie życia na polskiej wsi.


Zamieszanie na rynkach europejskich i światowych spowodowane rosyjskim embargiem może ten polski fenomen zniszczyć, zaś bardzo wielu hodowców, entuzjastów i fanatyków swojej pracy, doprowadzić do ruiny. Obniżka cen artykułów mleczarskich nie pozwoli im na utrzymanie opłacalności produkcji, a w konsekwencji – utrzymania ciągłości finansowej ich gospodarstw – przedsiębiorstw. Sytuacja jest tym bardziej dramatyczna, gdyż wszyscy oni przygotowywali się od kilku lat (bo taka jest najkrótsza perspektywa w hodowli) na uwolnienie rynku mleka w UE. O ich potencjale, gotowości i możliwościach dobitnie świadczy przekroczenie ostatnich kwot mlecznych.
Zapłacenie stosownych kar byłoby możliwe w normalnej sytuacji, ale w przypadku skumulowania ich z gwałtownym spadkiem cen mleka – już nie. Upadek tych gospodarstw uruchomiłby wówczas klasyczny efekt domina – upadek mleczarń, kolejną falę bezrobocia, zubożenie społeczeństwa, spadek znaczenia Polski w świecie. Wszak z mleka żyje dziś w Polsce kilka milionów obywateli.
Szanowny Panie Premierze, w imieniu Rady Ekspertów Mleczarstwa zwracam się do Pana z apelem i konkretnymi propozycjami zarazem. Proponujemy:
1) likwidację egzekucji kar z tytułu przekroczenia kwot mlecznych, dzięki czemu dalibyśmy najlepszym producentom, liderom w branży, niezbędny oddech w tym niekorzystnym czasie i uratowalibyśmy wzorce do naśladowania, bez których nie sposób się obejść. Całej branży pozwoliłoby to zaś na spokojne przetrwanie okresu przejściowego;
2) rozważenie, jako rekompensaty za sankcje, wprowadzenia dopłaty do każdego wyprodukowanego litra mleka na poziomie nie niższym niż 10 groszy. Taki ruch pozwoliłby zahamować nieuchronny upadek hodowli, zlikwidować widmo niepewności i niepokoju na polskiej wsi. Tu nie da się, tak jak w mleczarni, okresowo zmniejszyć produkcji. Tutaj zmniejszenie oznacza likwidację części lub całego stada. Ewentualna odbudowa, gdy przyjdzie znów koniunktura, nie dość, że zajmie klika czy kilkanaście lat, będzie zawsze obciążona widmem klęski odstraszającym przed kolejnym ryzykowaniem całym swoim dorobkiem. To nie są spółki z ograniczoną odpowiedzialnością – tutaj ryzykuje się bez ograniczeń przyszłością własną i rodziny, za którą się odpowiada. Zapobieżenie takiemu rozwojowi wypadków jest dziś celem nadrzędnym dla każdego, niezależnie od szczebla i resortu. Wszyscy musimy szukać rynków zbytu dla polskich produktów i pomocy w finansowaniu polskich producentów.
Dlatego, pokładając całkowicie ufność w skuteczność Pańskich działań, jestem przekonany, że wraz całym rządem powstrzyma Pan niebezpieczny rozwój wydarzeń i uratuje Pan branżę mleczarską przed upadkiem.
Proszę o pilną pisemną odpowiedź w powyższych kwestiach i skierowanie jej na adres siedziby Przewodniczącego Rady Ekspertów Mleczarstwa Dariusza Sapińskiego,
tj.: Spółdzielnia Mleczarska Mlekovita, ul. Ludowa 122, 18-200 Wysokie Mazowieckie, e-mail: sekretariat@mlekovita.com.pl.
Z wyrazami szacunku
Przewodniczący Rady Ekspertów Mleczarstwa
Dariusz Sapiński